mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
12°C
Mersin
12°C
Az Bulutlu
Cumartesi Hafif Yağmurlu
8°C
Pazar Hafif Yağmurlu
12°C
Pazartesi Az Bulutlu
12°C
Salı Az Bulutlu
12°C
resim yükle

VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı 2. Oturumuna limanda yapımı başlayan genişleme çalışması tartışmaları damga vurdu.

VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK
16 Mart 2021 08:30
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, kentin simgelerinden Atatürk Parkı’nın MIP tarafından yapılacak rıhtım genişletme çalışmalarına kurban edilmemesi için dahi tek ses olamadı. Millet İttifakı üyeleri yapılacak çalışmaları onaylamadıklarını dile getirirken Cumhur İttifakı üyeleri ise sürecin yasalara ve sözleşmeye uygun olduğunu savundular.

Cumhur İttifakı üyelerinin tartışmalar sonrası verilen aradan toplantıya dönmemeleri ise toplantıyı izleyenler ve diğer meclis üyeleri tarafından son derece olumsuz bir tavır olarak yorumlandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı 2. Oturumuna limanda yapımı başlayan genişleme çalışması tartışmaları damga vurdu. Millet İttifakı üyeleri çevre, insan sağlığı endişeleri ve merkezi hükümetin yerel dinamiklerin görüşlerini almamasına dair eleştirilerini yöneltirken Cumhur İttifakı üyeleri ise MIP ile TCDD arasında 2007’de yapılan sözleşmede çalışmaların yasal olduğunu savundular. Oturumun son bölümünde ise yaşanılan tartışmalar üzerine verilen araya Cumhur İttifakı üyelerinin toplantıya geri dönmemesi damga vurdu.

Mersin Limanı’nın rıhtım genişletme çalışmaları kapsamında Atatürk Parkı yönünde yapacağı çalışmalara ilişkin tartışmalar Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısına da damga vurdu. Millet ve Cumhur İttifakı üyesi meclis üyeleri arasındaki karşılıklı söz dalaşı toplantıya ara verilmesine neden oldu. Verilen ara sonrasında ise Cumhur İttifakı üyeler toplantıya geri dönmediler.

 

Toplantıda, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ‘Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Mersin Limanı Kapasite ve İşlevselliğinin Arttırılması ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin temenni kararı alınması ile ilgili konunun görüşülmesi’ maddesine geçildi. Farklı partilere mensup meclis üyelerinin düşüncelerini dile  getirmesinin ardından AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak söz aldı. Sözlerine bir önceki oturumda yaşanan ‘İşten çıkarılan işçiler tartışmaları’na atıfta bulunarak başlamak istemesi üzerine Başkan Vahap Seçer tarafından uyarılan Gültak, sonrasında ise liman konusunda görüşlerini açıklamaya başladı.

-GÜLTAK “FİRMANIN YAPTIKLARI TAMAMEN YASALDIR”

Gültak yapılan çalışmalara ilişkin olarak ise şunları kaydetti: “Arkadaşlar son dakika bir haber geldi. Singapur ve Şangay’da deniz hayvanları ölümlerine rastlanmış. Çünkü onlarda dolgu, Roterdam da dolgu. 3’nüde gördüm, sadece Belçika’dakini görmedim. O da dolgu. Hakikaten hayvan ölümleri ciddi miktarda başlamış buralarda, haberiniz olsun. Yani öyle şeyler söylüyorsunuz ki sanki biz çevre, hayvan, doğa düşmanıyız. Yapmayın ya. Bu ülkeler bunları yapmışlar ve milyonlarca TEU ticaret yapıyorlar, onların balıklarına bir şey olmuyor, karideslerine bir şey olmuyor, planktonlarına bir şey olmuyor, bize gelince oluyor, güzel vallahi. Bu firmanın 2007’de TCDD ile yaptığı sözleşmede, denize de uzanabileceğine, denizi de doldurabileceğine,  karada da kullanabileceğine dair birçok konuda yetki almış. Ayrıca TCDD bu firma ile yaptığı sözleşmeye 5-10-15 yıllık süre içinde ne kadar yatırım yapması gerektiğini, hangi teknoloji olayları ile burayı yeniden yapılandırılması gerektiği noktasında cezai hususlar da koymuş. Yani MIP kapasitesini 600 bin TEU’dan  1,7 milyon TEU’ya sonrasında 3,5 milyon TEU’ya çıkarmazsa, son teknolojik bütün altyapıyı hazırlamazsa cezai müeyyide yiyecek. Bunlar sözleşmelerde var. Adamlar dönemin kurumları ile anlaşma yapmışlar, gereğini yapıyorlar. Yani sözleşmeye aykırı hiç bir şey yok, yaptıkları tamamen yasaldır. Burası TCDD’nin, MIP kiracı. 2043’te devlete bırakacaktır. Kimseye kalmayacak yani, ceplerine koyup götürmeyecekler merak etmeyin. Ödediği vergilerden belediyeler katkı payı alıyor.”

Gültak’ın konuşmalarının Başkan Vahap Seçer’in uyarılarına karşın CHP’li Abdurrahman Yıldız tarafından sık sık kesilmesi ve sözlü tartışmanın uzaması üzerine ise otuiruma ara verildi. Ancak verilen aranın ardından Cumhur İttifakı üyesi meclis üyeleri toplantıya katılmadı. Yeterli çoğunluğun olduğunun belirlendiği toplantının son bölümünde ise Başkan Seçer konuya ilişkin kendi görüşlerini açıkladı.

-“YATIRIM YAPARKEN ORTALIĞI BERBAT ETMEYELİM”

Sözlerine “Hepimizin buluştuğu bir nokta var, ana konteynır limanı bizim için olması gereken bir yatırım” diyerek başlayan Seçer, Mersin’i, dinamiklerini, geçmişini, geleceğini bilen herhangi bir kimsenin şu an yapımı başlayan çalışmayı istemeyeceğini savundu. Başkan Seçer “2009’da bunun çalışmaları başlamış. Çed süreci tamamlanmış. Hatta o sürede Çandarlı ve Filyos limanları da Mersin Ana Konteynır Limanları ile birlikte planlanmış ve bitmiş. Ama biz hala bunu tartışıyoruz. Birbirinden bağımsız olaylar gibi bakmamak lazım. Çünkü ana konteynır demek şu an polipropilen tesisi yapımı için ilan edilen daha sonra 2020 yılı içerisinde de planda değiştirilip özel endüstri alanı ilan edilen, daha da önce serbest bölge gelişim alanı ve lojistik konteynır depolama alanı olan alanın plan değişikliği bu planın genişlemesi ile aslında hepsi iç içe. Bunun yanında 11’nci kalkınma planında ‘Mersin’de ana konteynır limanı yapılması ibaresinin kaldırılıp Doğu Akdeniz’e Ana Konteynır Limanı yapılması’ şeklinde değiştirilmesini ben buna bağlıyorum. Elbette hiç kimse yatırım konusunda bizden daha fazla destekleyen bir anlayışa sahip değil. Elbette Mersin gelişsin, Mersinin ekonomisi canlansın, istihdam olsun, karşıtlığımız yok. Ama yatırım yaparken de ortalığı berbat etmeyelim. Çevre, kent, ya da yaptığınız yatırımın hukuki altyapısı zemini anlamında da ne yaptığımızı bilerek yapmamız lazım” dedi.

-“CEHENNEME GİDEN YOL İYİ NİYET TAŞLARIYLA DÖŞELİDİR”

Mecliste bulunan herkesin meclisin büyüklüğüne halel getirmeden fikrini dile getirmesinden yana olduğunu belirten Başkan Seçer “Her şey bitti, kaderimize razı olalım, dilimiz lal olsun  hiçbir şey konuşmayalım, böyle bir siyaset, siyasetçi, meclis, demokrasi anlayışı olur mu. Herkes bildiğini söyleyecek. Ama Meclisin büyüklüğüne halel getirecek hareketlerden kaçınmalıyız. Bu gelişme alanının yanına kurvaziyer limanı yapılıyor. İnceledim, Çeşme, Galataport projeleri var. Dünyanın hiçbir yerinde konteynır limanı ile kurvaziyer limanının yan yana olduğu bir örnek yok. Haritada bakarsanız, sınır Atatürk parkı, ama dolgu alanı parkın ön cephesini kapatacak şekilde denize doğru ilerliyor.Burada iddia ediyorum, tutanaklara geçecek, tarih bunu yazacak. Eğer bu gerçekleşirse, iddia ediyorum kısa süre sonra, ‘yolcu konteynırların arasından mı turist girecek, bu şık değil’ denilip, Atatürk parkından bir giriş yapılacak, bunu da not olarak tarihe not düşmek istiyorum. Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir” diye konuştu.

 

-“MERSİN’DE LİMAN HİZMETLERİ KONUSUNDA DA MONOPOLLEŞMEYE KARŞIYIM”

Yatırım yapılmasını desteklediğini ancak 2009’dan beri uğraşılan ana konteynır limanı projesinin tartışılan çalışmanın 5 katı kapasitede olduğunu savunan Başkan Seçer “ Neden onu görmemezlikten gelip, buraya olumlu bakıyoruz. Neden geçmişten gelen çalışmaları bir kenara bırakıyoruz. Mersinde liman hizmetleri konusunda da monopolleşmeye karşıyım. Ben dünyanın her yanından buraya yük gelsin, ürün gelsin, turist gelsin istiyorum. Kim istemez bunu. Ama kesinlikle bu yöntemle bu yatırıma karşı olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 MIP’DEN MDTO’YA BRİFİNG

“Kente baktıklarında dolar gibi görüyorlar, bu anlayışın yanlış olduğunu söylüyorum” diyerek sözlerine devam eden Başkan Seçer şunları kaydetti: “Buradan para kazanıyorsan kentime zarar verme, benle işbirliği yap, beni beğenmemezlik yapamazsın, daha büyüğü var deyip işlerini Ankara’dan bitiremezsin. Ben sermayeye yatırıma karşıyım demiyorum ki. İnsanları cambaza bak taktiği ile başka yönlere çevirmeyelim. Sayın Gültak gereksiz bir iş yaptı. Yaptığı burada yönetimi yok saymak, rest çekmektir. Bundan sonra umut ediyorum çok daha dikkatli davranırız. Yatırıma, limana, Mersin’in genişlemesine, yerli-yabancı yatırımcıya karşı değiliz. Ama kanun var hukuk var nizam var. Bunun altına özellikle çizelim.”

Yapılan konuşmaların ardından MIP’e karşı temenni kararı CHP, İYİ Parti ve HDP’li üyelerin oyları sonucu oy çokluğu ile kabul edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.