mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
12°C
Mersin
12°C
Az Bulutlu
Cumartesi Hafif Yağmurlu
8°C
Pazar Hafif Yağmurlu
12°C
Pazartesi Az Bulutlu
12°C
Salı Az Bulutlu
12°C
resim yükle

VATANDAŞA ZAM ECZACIYA ZARAR

VATANDAŞA ZAM ECZACIYA ZARAR
25 Şubat 2021 12:40
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile ilaç fiyatlarına gelen yaklaşık yüzde 20 oranındaki fiyat artışını www.mersinmeydan.com’a yorumlayan Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm.Ecz.Özgün Sağır “Bu bir zam değil her yıl yapılan fiyat güncellemesi. Evet; fiyatlarda vatandaşa yansıyan yaklaşık yüzde 20’lik bir artış oldu. ancak eczacıların kar payı ise aşağı çekilmiş oldu” dedi.

İlaç fiyatlarının 2009 yılında yayımlanan kararname ile bir önceki yılın Merkez Bankası Euro kuru ortalamasına bağlı olduğunu belirten Başkan Sağır “Bu kararnameye göre bir önceki yılın Merkez Bankası Euro kurunun yüzde 70’i hesaplanır, bu rakam da ilacın sabit Euro kuru olarak belirlenir. Ancak 2019 yılında Sağlık Bakanlığı kararnamede ekonomik şartlardan dolayı değişikliğe giderek bu oranı yüzde 60’e çekti. Fakat bu yıl devlet yüzde 60’ı baz almadı. Çünkü yüzde 60’ı baz almış olsa idi fiyatlar yaklaşık yüzde 26 oranında yükselmiş olacaktı. Bu nedenle de bu yıl ki kararnamede ‘Her ne Euro kuru bir önceki yılın Merkez Bankası Euro kurunun yüzde 60’ı baz alınsa da ilaç fiyatları yüzde 20’yi de geçemez’ denildi” dedi.

Türkiye’nin ilaçta dışa bağımlı bir ülke olduğunun altını çizen Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır bu durumunda bu süreçte çok daha net olarak gözlemlendiğini kaydetti. Euro kurunun günümüzde 8,55 oranlarında olduğuna dikkat çeken Sağın ”Şimdi olaya şöyle bakalım. Siz Türkiye’de ki bir üreticisiniz yada tedarikçisiniz. Ürünü 8,55den alıp Türkiye’de bugün belirlenen kur 4,57’den satıyorsunuz. Eğer yüzde 60 uygulansa idi 4,82 olması gerekirdi. Geçen yıla bakınca dolar,  Ekim-Kasım-Aralık aylarında 10 TL civarına yaklaştı. O dönemlerde dahi ilacın kuru 3,81 TL idi. Bu vatandaşın ‘İlacı bulamıyorum’ demesi anlamına geliyor. Çünkü tedarikçide üreticide bu fiyatların altından kalkamadığı için bu yaşanıyor. O yüzden bir ilacı bulmak için eczane eczane geziyorsunuz. Ve bu kararname şunu söyler;  ‘Yeni yılın ilk 45 günü içerisinde komisyon bir araya gelir, rakamlar belirlenir, 5 gün içerisinde uygulanır’. Bu yıl farklı bir versiyonunu yaşadık, normalde kararname 15 Şubat’ta açıklanır, 5 gün sonrasında da hayata geçer. Ama bu yıl 19 Şubat’ta yayınlandı, aynı gece de yeni fiyata geçildi. Orda da aslında kararnameye uyulmadı. Aslında kararname kağıt üzerinde var. Fakat her yıl şartlara göre oynuyorlar” şeklinde konuştu.

“TEDARİK VE DEVAMLILIK OPTİMUM OLMALI”

Yapılan fiyat güncellemesinin eczacılık sektörünün ihtiyacını karşılamadığını belirten Başkan Sağır, 2020 yılı Merkez Bankası Euro kuru ortalamasının yüzde 60’ı baz alındığında ilaç döviz kurunun 4,83 olması gerekirken ‘Yüzde 20 fiyat artışını geçemez’ ibaresinin bu kuru 4,57’ye çektiğini dile getiren Sağır “Yani yine sahanın ihtiyacı olan güncelleme yapılmadı. Buradan ilaç fiyatları alsın başını gitsin manası çıkarılmasın. Hayır, böyle bir beklentimiz yok. Bir şeyin tedarik ve devamlılığını sağlayabilmeniz için optimum seviyede tutmanız gerekir. Eğer siz bu sektörde optimum seviyeyi yakalayamazsanız, az öncede söyledim,  ilaç bulamamazlıklarla karşı karşıya kalırsınız. İlaç özel-keyfi bir ihtiyaç değildir. O nedenle böyle bir ürünün bulunabilirliği ve alınabilirliği çok önemlidir. Alınabilirlikten kastımızda fiyatı gerçekten uygun olmasıdır. Fiyat güncellemesi sektörün ihtiyacını hiç karşılamıyor. İlaç fiyat kararnamesi Sağlık Bakanlığı’nın kararnamesidir. Bu kararnamede eczacının kar oranıda belirlenir. Yani ben sattığım üründe bakanlık kararnamesine göre kar alırım. Ve bu kar oranı 2009’da ki güncellemeden sonra hiç değişmedi. Burada devlet diyor ki; depocu satış fiyatı 10 TL’den 100 TL’ye kadar olan ilaçlarda yüzde 25, 100’den 200 TL’ye kadar olanlarda yüzde 16, 200 üstünde ise yüzde 12 kar diyor. Bu rakamlar brüttür. Bu kademe ve rakamlar değişmediği için eczacı son güncelleme ile yüzde 20 zam almadı mesela. Nedeni ise 3.kademe 100 TL’de 4.kademe ise 200 TL’de bitiyor. 3. kademe kar yüzde 25’di, 4 kademede ise yüzde 16, yüzde 20 zam gelen 3.kademe ürünler otomatik olarak 4.kademe oldu. Her ne kadar yüzde 20 zam almış olsa dahi eczacının brüt karlılığı yüzde 9 düştü” şeklinde konuştu.

“İŞSİZ ECZACI ORDUSU GELİYOR”

Eczacılık sektörüyle ilgili ciddi oranda dejenerasyon yapıldığına dikkat çeken Mersin Eczacı Odası Başkanı Sağır “Her geçen gün artan eczacılık fakültesi sayısı ve her fakültenin de artan kontenjan sayısı var. Açılabilecek eczane sayısı belli, sağlık bakanlığında çalıştırabileceğiniz eczacı sayısı belli, buna rağmen hala alttan bir eczacı ordusu geliyor. Bu işsiz eczacılar anlamına geliyor. İnsanlar işsizleşince haliyle ya daha düşüğe tahammül edecekler yada ‘Aman çok şükür’ kavramını yaratmaya çalışacaklar. Bu mesleğin yıpranmasıyla ilgili bir işlemdir. Çünkü ekmeğe ihtiyacı olacak. Bundan 15 yıl önce ‘Eczacılık fakültesinden mezun oldum ve iş bulamıyorum” cümlesini duyabilir miydiniz? Bugün sahada bunu duyabiliyoruz. Ve bu fakülte ve kontenjan sayıları arttıkça ileride daha çok şey duyacağız. Mesela yapılan bir projeksiyona göre 2023 yılında 10 bine yakın işsiz eczacı olacak. Çünkü bugünkü şartlarda 3500-4000 civarında öğrenci alınıyor. Bu öğrenciler ne yapacaklar. Geçmişte farklı meslek gruplarında da bu yaşandı. Bugün işsiz öğretmenler ordusu, işsiz ziraat mühendisleri ordusu hepsi aynı kültürden çıkan bir durumdur” dedi.

 

KANSERE TÜRK İĞNESİ

“PANDEMİDE YOK SAYILDIK”

Pandemi sürecinde meslektaşlarının vatandaşın bir an önce sağlığına kavuşabilmesi adına çok ciddi emekleri olduğunu da sözlerine ekleyen Sağır şunları kaydetti: “Hasta olunca hastaneye gidersiniz ama hasta olmasanız bile eczaneye gidersiniz. Yani pandemi döneminde hastası da sağlıklısı da eczaneye geldi. Bu hastalığın en önemli özelliği; temas, bir arada bulunmak, yoğunluk. Biz bu anlamda o yoğunluğunu hiç kaybetmedik. Çünkü danışanlarımız hala vardı. İlaç almaya gelenlerimiz vardı ama danışanlarımızda vardı. Bu anlamda ciddi bir hizmet sunduk. Ama sürecin başında özellikle eczacılar çok ciddi bir şekilde yok sayıldı. Basına da bu yansıdı dönem dönem. Verilen hizmet görmezden gelindi. Oysa sahada ciddi bir emek verdik. Arkasından bizimle hiç alakası olmayan sözlerle karşı karşıya geldik. İşte piyasada maskenin dezenfektanın fiyatını belirleyen toptancı fiyatı yükseltti. Biz perakendeci olarak sattık, ‘eczacı pahalı satıyor’ dediler. Sonrasında ise maalesef bir maske kararı çıkarttılar. Çıkan kararla eczanelerimiz yine ana-baba günü haline geldi. Hem ‘Yoğunluk olmasın, insanlar planlı gelsin’ diyorsunuz, ama diğer taraftan eczanelerde ciddi yığışmalar oluştu. Süreç içerisinde devlet tarafından destekler istedik. Çünkü özellikle hastane civarında ki eczanelerimiz, gerçekten de eczanelerini çeviremez başa baş dediğimiz noktanın altına düştü. Farklı farklı sektörlere destekler sunuldu. Eczacılarımız için de destek talep ettik, kulaklarını tıkadılar. Bu dönemde verdiğimiz hizmet gerçekten de kıymetli. En azından SGK’ya karşı yaptığımız protokole istinaden bir tık takviye, düzenleme, güncelleme istedik. Ona da kulaklarını tıkadılar. Şu an içinde bulunduğumuz süreçte tüm insanlar gibi eczacılarımızda pandemiye alıştı ama ekonomik sıkıntılarımız devam ediyor. Bu önemli ve altının çizilmesi gereken bir ayrıntı. Mesela dezenfeksiyon işlemleri olsun, yada personellerin bazı kolaylıkları olsun tırnaklarımızla kazıyarak elde ettik. Biz tek tek belediyelere gittik ve burada eczacı belediye başkanlarımızın da desteği ile bunları yaptırabildik. Hiç kimse hastaneye yaptığımız gibi şu eczanelere de yapalım demedi. Yapabilirsen kedi cebinden yap mantığı gelişti. Sağlıkçılara toplu taşıma ücretsiz hale getirilirken biz başvuru yapıp görüşmeler yaparak bunu alabildik. Bizi hiç saymadılar. Ta ki 14 Mayıs’a kadar. Orada bakan ‘Eczacılarımıza da emekleri için teşekkür ederiz’ dediler. Orada bir parmak bal çaldı diyeceğimiz bir süreç yaşadık. Şu an hastaneler yavaş yavaş toparlanıyor gibi görünüyor. Bizim verdiğimiz hizmeti görmemiş olabilirler ama birkaç yıl sonra dönüp baktıklarında bu hizmetlerimizin kıymetini anlayacaklar. Umut ediyorum ki en azından bu süreçten sonra bu kesiminde hakkını verecekler.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.