mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
12°C
Mersin
12°C
Az Bulutlu
Cumartesi Hafif Yağmurlu
8°C
Pazar Hafif Yağmurlu
12°C
Pazartesi Az Bulutlu
12°C
Salı Az Bulutlu
12°C
resim yükle

SEÇER “KAMU BANKALARINA GİRMEMİZ BİLE YASAK”

MBB Başkanı Vahap Seçer belediye meclisinde yaptığı konuşmada Cumhur İttifakı üyesi meclis üyelerinin ‘Engelleme yapmıyoruz’ sözlerine yanıt olarak, İller Bankası’nın teminat mektubu vermediğini hatırlatarak “Çünkü siz devlet bankalarında kapıları kapattınız önümüze, girmemiz bile yasak. Ben özel bankadan da teminat mektubu olmadan borçlanma yapamayacağım e sizde benim karşımda ‘Engelleme yok, ajitasyon yapıyorsunuz’ diyeceksiniz. Ya buna siz inanmıyorsunuz ki, bunu söylerken siz bile inanmıyorsunuz” dedi.

SEÇER “KAMU BANKALARINA GİRMEMİZ BİLE YASAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin (MBB) 2021 Yılı Mayıs Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Mayıs ayı toplantısının ikinci birleşiminde 2021 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Komisyonda kabul edilen kesin hesap cetvelinin oylaması öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bütçe harcamaları ile ilgili bir sunum yaptı.

Belediyenin şuanda bir milyar 367 milyon TL bakiyesi olduğunu söyleyen Seçer, bunun 979 milyon TL’sinin banka-kredi ve 387 milyon TL’sinin de piyasaya olduğunu aktardı. İki yıl önce belediyeyi devraldıklarında 2 milyar 247 milyon TL borç olduğunu anımsatan Seçer, aradan geçen sürede borcu yaklaşık 880 milyon TL azalttıklarını kaydetti.

-İKİ YILDA 400 MİLYON FAİZ ÖDENDİ

Alacak-verecek tablosuna da değinen Seçer, “Bizim açmazımız şu; çok ciddi bir geçmişten kaynaklı finans yükü ile karşı karşıyayız. Faiz, kredi tablosunu görüyorsunuz. Biz göreve geldiğimizde 30 Nisan gününe kadar toplamda ödediğimiz 820 milyon TL’nin 409 milyon 748 bin TL’si bizden önce yapılan banka kredilerinden kaynaklı.  Bizim dönemimizde 164 milyon TL borçlandık bunu ayrı tutuyorum. Bizim ödemelerimiz henüz başlamadı çünkü biz iki yıl ödemesiz borçlandık.  Ama biz ödemelerin çoğunu faize yapıyoruz. İki yılda 400 milyon TL gibi bir rakam makul bir seviye olsaydı her halde bu parayla bu memlekete şikayet edilen yoldan, köprüye, sosyal hizmetlere kadar bir çok konuda yaraya merhem olabilirdik. Bizi yoran geriden gelen yüksek faiz oranları ile yapılan borçlanmalar, bunu faiz ödemeleri” dedi.

-BORÇLANMA HATIRLATMASI

2020 yılı gider bütçesini 2 milyar 254 milyon TL olarak tahmin etmiştik. 250 milyon TL borçlanma isteğimizde bu rakamın içindeydi. Gelirlerimizin yanında 250 milyon TL borçlanarak, 2 milyar 254 milyon TL’lik mali hizmet yapacağız demiştik.  Biz bunun bir milyar 619 milyon TL’sini gerçekleştirdik. Yani yüzde 71 oranında şuan ki bütçe gerçekleşmesi.  822 milyon TL’lik ödeneği iptal ettik. Bunlar da 2021’e kalan Metro ihalesi, pandemi dolayısıyla ötelediğimiz ihaleler. Devam eden işlerin 348 milyon TL’lik ödeneğini ise 2021 yılına devrettik. Bu 2021 yılı bütçesinde görülecek. Netice itibariyle 2 milyar TL’lik bütçenin tamamını gerçekleştirdik ama borçlanma yetkisi alamadığımız için 250 milyon TL’lik kısmı gerçekleştiremedik.

-VERGİ GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ

 

Bütçenin gelirler bölümüne de bakalım. O zaman dedik ki, bunu 250 milyon TL’sini borçlanırız geri kalanını da temel gelirlerimizden elde ederiz. Genel bütçe gelirlerinden ayrılan pay, iller bankasından gelen pay ve öz gelirlerimiz var. Biz bu bütçe tahmininde de gelir bütçesinin 1 milyar 770 milyon TL’si gerçekleşmiş oldu. 2020 yılı vergi gelirlerimiz 40 milyon 240 bin TL ile 20219’a oranla yüzde 45 artış göstermiştir. Vergi gelirlerinde ilan ve reklam vergisi i9 milyon 310 bin TL ile 2019’a oranla yüzde 19’a artış göstermiştir. Pandemi dolayısıyla kimsenin tepesine çöküp de bu tahsilatları yapmadık. Bazı esnaflar ödemedi, gecikti, affa uğradı üstelemedik” dedi.

Belediyenin gelir-gider oranlarını ayrıntılı bir şekilde meclis üyelerinin bilgisine sunan Başkan Seçer konuşmasının sonunda ise Sayıştay tarafından hazırlanan 2020 yılı denetim raporunda ifade edilen başarıya vurgu yaparak “Sonuç itibariyle Sayıştay Başkanlığının 2020 yılı denetim raporundan bazı alıntılar yapmak istiyorum. Bu da belediyemizin bütçe disiplininin hangi mertebede olduğunu ifade eden resmi bir yazı. 2020 yılında gelirler bir önceki yıla göre 356 milyon TL yani yüzde 24.71 artış göstermiştir. Bu Sayıştay bulgusu. Raporda ayrıca, ‘gelir yönetiminde sağlanan başarı da bu artışta etkili olmuştur’ denilmekte” diye konuştu.

-ÖZTURHAN “YATIRIMLAR ARTMALI”

Daha sonra söz alan AK Parti MBB Meclisi Grup Başkanvekili Zafer Şahin Özturhan, “Sizden bir teşekkür beklerdik, bu disiplini sağlamakta Cumhur İttifakının da büyük etkisi var. Bürokratlara siteminiz oldu, ‘arkamdan şunlar yapılıyor’ dediniz, bunları açıklarsanız iyi olur. Bütçeye baktığımızda belediye olarak öz kaynaklarımızda çok ciddi bir artış sağlayamamışız. Bütçeyi dengeleyen merkezi hükümetten gelen ciddi rakamlar. Belediye olarak ilk 2 yılda yatırımdan çok tasarruf yaptık. Şimdi üçüncü yıla girdik. Şehrin büyük sorunları sıkıntıları var. Yatırımları biraz daha arttırmak gerekiyor. Bütçenin yüzde 45’i personele gidiyor ki bu çok ciddi bir rakam. Bu bütçe üzerinde ciddi bir yük olduğunu gösteriyor” dedi.

-TOPKARA “HİZMETLERİN BİRÇOĞU GEÇEN DÖNEMİN PROJELERİ”

MHP’li Mehmet Topkara ise “Yapılamayan hizmetlere dair elimiz kolumuz bağlandı çalıştırılmıyoruz’ noktasına mı geliniyor? Bu dönemde yapılan hizmetlerin birçoğu geçen dönem projelendirilmiş, ihale edilmiş. İmar planları da dahil. Gençlik merkezi, battı-çıktı, metro projesi dahil. Çorba, Ramazan yardımları dün de dağıtılıyordu. Dershaneler, aşhane dün de vardı. Kapasiteler arttırılıyor evet. Dünü bugünü boş verelim. Genel irade de bizim, yerel idarede bizim. Biz Mersin’e hizmet ediyoruz. Yukarı ile barışarak, anlaşarak burada birbirimiz ile barışarak, birbirimizi dinleyerek, geçmişi dünü bırakarak halka hizmet etmeliyiz. Hizmete davet ediyorum. Birlik-beraberlik olalım. Mersin halkına çok güzel hizmetler yapalım” şeklinde konuştu.

Muhalefete borçlanma yetkisi vermemesi nedeniyle yüklenen Vahap Seçer ise, “Borçlanma yetkisi vermeyerek mali disipline katkınız olduğunu ifade ettiniz. Yani açlıkla terbiye ettiniz bizi öyle mi? Borçlar Cumhur İttifakı’nın vebalidir. Siz bana borçlanma yetkisi verseydiniz, tefeci faizlerine son verecektik? Bana destek verin yüksek faizlerden kurtulayım dedim. Yatırımların toplam bütçeye oranı 2019’da yüzde 17, 2020’de yüzde 22’ye çıkarmışız, 2021’de 2 milyar 695 milyon TL bütçe yapmışız ama yatırım bütçesinin oranı şuan yüzde 29. Hem bütçem hem yatırım oranım artmış. İddia ediyorum, 2021 sonunda gerçekleşme oranı yüzde 100’ün üzerinde olacak” dedi.

-SEÇER “12 MİLYAR TL İLE MERSİN’DE NE YAPILMIŞ”

MHP’li Mehmet Topkara’nın sözlerine tepki gösteren Başkan Vahap Seçer “Geçen dönem başlamışta bu dönem devam ediyormuş. Efendim ne başlamış,metro başlamış. 8,5 milyon proje müşavirlik parasını ben ödedim, devam edecek tabi. Başlayacak tabi. Bugünkü cari rakamlarla bu belediyenin geliri 2 milyar TL. 5 yılda 10 milyar TL yapar. 10 milyar TL ile Mersin’de ne yapılmış. Sayın bana. Sadece o değil 2 milyar 250 milyon TL’de borç devraldım. 12 milyar 250 milyon TL ile Mersin’de ne yapılmış. Macit Özcan döneminden kalan borcuda düşün. Ne yapıldı kardeşim. Bakın hesap sormak ayrı bir şey. ‘Geçen dönemin başarısız olduğunu düşünmüyorum’ diyor. Neden bunu söylüyor, geçen dönemle mukayese edeceğim, Nuh nebi dönemi ile mi mukayese edeceğim.  Geçen dönemle edeceğim tabi. Bir referansım olacak. Vatandaşa anlatırken biz gelmeden önce şuydu şimdi bu diyeceğim. Niye bu kadar alınganlık yapıyorlar anlamıyorum. Yani siyasi düşüncelerinde bir değişim varsa onun yolu bu konuşmalardan geçmez. Çok çelişkilisiniz” diye konuştu.

-“MİLLET DUYUYOR, BİR DAHA Kİ SEÇİMDE SİZDE DUYACAKSINIZ”

 

Borçlanma yetkisi verilmemesi hakkında Cumhur İttifakı’nın ‘Engellenmiyorsunuz’ eleştirilerine de yanıt veren Başkan Seçer “Genel bütçe gelirlerinden yüzde 6 pay ayrılır, belediyelere dağıtılır. İller bankası payı var, buna kimse dokunamaz. Bizim engelleme-adaletsizlik dediğimiz o değil. Benim gelirime tabi ki dokunamazsınız. Ben siyasi engellemelerden bahsediyorum. Hal yapacağız tahsis yok, park yapacağız tahsis yok, kültür merkezi yapacağız tahsis yok. Bunlar engelleme değil mi? Çok açık ve net konuşuyorum, hiç evirmeye-çevirmeye gerek yok. Ben AK Partili büyükşehir belediye başkanı olacağım, İller Bankası imtina edecek ve bana 50 milyon TL’lik mektubu vermeyecek, ben Cumhur İttifakının belediye başkanı olacağım hem de. Bana bu mektubu vermeyecek, benim dava arkadaşlarımda bunu izleyecek. Siyaset pratiğinde bu var mı bunu sizin vicdanınıza bırakıyorum.  Ama burada bağırıyorum-çağırıyorum farkındayım, sizler duymuyorsunuz, ama millet duyuyor. Bir daha ki seçimde milletin duyduğunu göreceksiniz. Bu kadarını söyleyeceğim” şeklinde konuştu.

-“KAMU BANKALARINA GİRMEMİZ BİLE YASAK”

Sözlerine “2019’da borçlandırmıştınız, Allah’tan borçlanmışız, çok teşekkür ediyorum” diyerek devam eden Başkan Seçer “Mevcut şartların en düşük oranları ve ödeme koşulları ile borçlandım. Hiç olmazsa tefeci faizleri ile bazı borçlarımızı ortadan kaldırdık. En azından yatırım yaparken mal ve hizmet alımında elimiz rahatladı. Ben bu kadar yatırımdan bahsediyorum. Az önce söyledim, toplam bütçeme koyduğum yatırımların yüzde 29 oranında olduğunu söyledim. 2 milyar 695 milyon TL bütçem olduğunu, bu bütçemi gerçekleştirmek için 250 milyon TL benim borçlanmam lazım. Ben bütün bunları planlarken, siz borçlanma yetkisini vermeyecekseniz, ben bunu hukuki haklarımla, veto gibi hukuki haklarımla geleceğim meclisten çıkartacağım, bu sefer İller Bankası engelline takılacağım. (MESKİ için söylüyorum) borçlanma alamayacağım çünkü teminat mektubu alamayacağım, çünkü siz devlet bankalarında kapıları kapattınız önümüze, girmemiz bile yasak. Ben özel bankadan da teminat mektubu olmadan borçlanma yapamayacağım ve sizde benim karşımda ‘Engelleme yok ajitasyon yapıyorsunuz’ diyeceksiniz. Ya buna siz inanmıyorsunuz ki, bunu söylerken inanmıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

MHP’li Mehmet Topkara’nın ‘Hizmete davet ediyorum’ sözlerine de yanıt veren MBB Başkanı Vahap Seçer “Bu bize söylenecek bir söz değil. Baktığınız zaman aşağılarda bir laf olarak kalır. Biz yönetime gelmeden hizmete başladık, işimizi gücümüzü bir kenara bıraktık. Muhtemel mensubu olduğumuz partiden aday olacağız, olduğumuz zaman insanlar bizden gerekçe bahane beklemez, hizmet bekler diye hazırlıklara başladık. Efendim geçen dönemden projeler başlamışta biz devam ettiriyormuşuz. Ya bir tane aklı başında bir proje o dönemde başlamışta, ciddi paralar ödenmiş, ciddi kaynaklar ayrılmışta bizim devam ettirdiğimiz bir proje gösterin, buyurun mikrofon sizde. Denilsin ki bana şu somut proje o dönem başladı, şu kadar para harcandı siz devam ettiriyorsunuz denilsin. Yok kardeşim. Anamur’a bir tane kocaman otogar yapılmış, demode, bomboş, şimdi çeviriyoruz. Gülnar’a yapılmış, şu an tadilata girdik dönüştürüyoruz. Koca koca binalar biz bunlara para ödüyoruz. Bilmem nereye bir bina, bomboş duruyor, efendim yol yapmış, e yapacak, 3 sene geçmiş ben bir daha yapma ihtiyacı duydum. Efendim 3 tane köprülü kavşak yapmış. Biz ödüyoruz, banka kredilerini hak edişlerini biz ödüyoruz. Maliyetlerini sizlere sunduk, gidin bakın, inceleyin. Bizim dönemimizde bitti. 1 milyar 568 milyon TL. Nerede bu  10 milyar TL gelen para, 2 milyar 250 milyon TL borç ile birlikte toplam 12 milyar 250 milyon TL. Hadi 1 milyar 250’sini Macit Özcan’a yazdık. Nerede bu 11 milyar TL. Biz öyle düşünüldüğü gibi muazzam bir tablo satın almadık, görmedik, bakmadık” dedi.

-“24 SAAT KENDİMİ MERSİN’E ADAMIŞIM”

Mersin Büyükşehir Belediye yönetiminin iyi yolda ilerlediğini vurgulayan Seçer sözlerinin sonunda şunları kaydetti: “Belediye iyi gidiyor, iyi çalışıyor. Burada tevazu sahibi olmayacağım. Eksiklerimiz var ama imkânsızlıklarımızda var. Samimiyetsizliğimiz, art niyetimiz, bilgisizliğimiz, beceriksizliğimiz,  tembelliğimiz, üzerinizde atalet var mı? Asla kabul etmem. Vicdanım burada, başımız dik. 24 saat kendimi Mersin’e adamışım ve bu çalışmalara da devam edeceğim. Tabi ki sizlerle tartışacağız. Ne var bunda. Sizde koca Türkiye’yi yönetiyorsunuz, eleştiri alıyorsunuz. Sizde sinirlenebiliyorsunuz ama sabırla eleştirileri karşılayacaksınız. Bende karşılıyorum. Merkezi yönetim çok mu iyi işler yapıyor, çok yanlışlar yapıyor. Bugüne kadar hep mi yanlış yaptı, yok,  kötü işler yaptı. Ama son zamanlarda artı-eksi yaptığınız zaman yanlışı artısından daha fazla bunu da görmek lazım. İşte Türkiye’de huzurumuz yok. Ben her şeyi doğrumu yapıyorum, yok, bende yanlış yapıyorum. Ama hiç olmazsa elini vicdanına koysun meclis üyelerimiz-vatandaşlarımız, artılar ağır basar. Ve son sürat çalışıyoruz. Hiç oy almamışız veya çok oy almışız gibi hiçbir ayrım yapmadan hizmet götürüyoruz. Doğu-batı-kuzey-güney, burası Mersin, burası canların şehri, burası kardeşlerin kenti. Biz herkesi kucaklıyoruz. Doğudan batıdan kuzeyden güneyden. Huzur var, buna çok emin konuşuyorum. En azından burada meclis üyelerimizin belediye yönetimine hakkını teslim etmesi lazım.”

Konuşmaların ardından ise  meclis, oybirliği ile 2 milyar 265 milyon TL tutarında ki 2021 yılı bütçesini oybirliği ile onayladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.