mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
17,9642
EURO
18,2479
ALTIN
1.027,25
BIST
2.857,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
31°C
Mersin
31°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C
Cuma Az Bulutlu
32°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

OLCAR “TURİZM KAPI ARKASINDA İFA EDİLMEZ”

TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, aşılamada sadece turizmcilerin değil toplum için zorunlu temaslı, öğretmenler, kargocular gibi mesleki gruplarda da geç kalınmışlık olduğunu belirterek “Turizm kapı arkasında, masa başında ifa edilen bir sektör değildir. Gelen turistin ülkesinde bindiği uçaktan itibaren başlayan süreçte turizmin her kademesinin fiilen temasta olduğu bir sektördür” dedi.

OLCAR “TURİZM KAPI ARKASINDA İFA EDİLMEZ”

Pandemi nedeni ile geçtiğimiz yıl büyük zorluklar içinde kalan turizm sektörünü bu yılda benzer bir sürecin beklediği artık aşikar. Ülkemizin dünyadaki önde gelen  turizm destinasyonlarına sahip olmasına karşın Almanya, İngiltere ve son olarak da en çok turist aldığımız ülkelerin başında gelen Rusya’nın uçuş yasaklarını sürdürme kararı alması sektör temsilcilerinin tedirginliğini artırmasına neden oldu.

Gelişmelere ilişkin mersinmeydan.com’un sorularını yanıtlayan TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, pandemi sürecinin sektör bazında yönetiminden ülke dış politikasının turizm sektörüne etkisine kadar birçok önemli konuda görüşlerini paylaştı.

Türk dışişleri ve sağlık bakanlarının Rus yetkililer ile bu ülkede 12 Mayıs tarihinde gerçekleşmesi beklenen ancak Türk bakanların Rusya’ya gitmemesi ile gerçekleşmeyen görüşmenin sektöre olumsuz yansıyacağını söyleyen Olcar “Rusya’nın en önemli havayolu şirketi 20 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşların gerçekleşmeyeceğini açıkladı” dedi.

-“TURİZM BİR BARIŞ PRTOKOLÜDÜR”

“Dışişleri ve Sağlık Bakanı’nın görüşmeye gitmemesinin etkisi ne olur?” sorumuza ise Olcar “Gerek ekonomi, gerek turizm veya gerekse sosyal anlamda ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde diyalog ve temaslar kuşkusuz çok önem arz eder. Ne yazık ki Türkiye uzunca bir süredir olması gereken temasları politik ve diplomatik bir strateji olarak değerlendirmekte bu sebeple de bazı temaslar yapılmamakta veya gecikmeli yapılmaktadır. Oysa Turizm bir barış protokolüdür. Turizm ülkeler arasında anlaşmazlıkları dahi çözümünde önemli bir araçtır daha etkin kullanılması gerekmektedir” diye yanıtladı.

Turizm Bakanı Ersoy’un 2021 yılında 30 milyon turist beklentisini de değerlendiren Numan Olcar, bu nevi sayıların masa başından sağlıklı bir şekilde öngörülemeyeceğini, ifade edilen sayıların olsa olsa iyi niyetle arzunun bir ifadesi olabileceğini kaydetti.

-“2019’UN YÜZDE 40-50’SİNİ BULABİLİRİZ”

Söz konusu 30 milyon turistin yüzde 90’ının uçuşla gerçekleşeceğini belirten Olcar “Oysa hiçbir operatör bunca sayıyı önceden öngörüp buna uygun Charter bağlantılarını temin etmiş değildir. Resmi havayollarının bile kısa dönemde dahi tarifeli seferleri sağlıklı ilan edemediği bir süreçte bu sayıları biraz iddialı bulmaktayım. Kaldı ki gelen turistler derken bu sayıların içinde ülkemize gelen gurbetçileri mesela Gürcistan’dan çalışmaya gelen kişilerde turist olarak kabul edilmektedir. Benim öngörüm kuşkusuz bu sene gecen senenin rakamları seviyesini 2’ye katlayabilecektir lakin halen 2019 seviyesinin en iyi ihtimalinde yüzde 40-50’ sini bulabilir. Dünyada da gerçek anlamda toparlanmanın iyi senaryoya göre 2025 kötü senaryoya göre 2027 olarak öngörülmekte olduğu da unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

-“TÜRKİYE HER ZAMAN GÜÇLÜ DESTİNASYONDUR””

TUI’nin açıkladığı 19 destinasyonda Türkiye’den hiçbir noktanın olmamasının Türkiye’nin güçlü destinasyon olma altyapısı gerçeğini asla değiştirmeyeceğini ifade eden Olcar “Öncelikle şunu bilmeliyiz;  Kim ne derse desin Türkiye dünyanın en çok tercih edilen 6 destinasyonundan biridir ve bu destinasyon da başta TUI ve benzeri şirketlerin en çok para kazandıkları bir ülkedir. Dolayısıyla bu nevi operatörler yukarıda değindiğim gibi politik veya diplomatik kararların kurbanları da olsalar serbest piyasa ekonomisi içinde Türkiye’nin güçlü destinasyon olma altyapısı gerçeğini asla değiştiremez. Diğer yandan ise Türkiye’nin ne yazık ki gerek aşılama gerekse verilerin sağlıklı paylaşma yönünde çok başarılı olduğu söylenemez. Bu konuda belki bugün önemli yol kat etsek bile geçtiğimiz dokuz ayın gecikmelerinden ve hatalarından dolayı önümüzde duran bir fatura var. Bunun bu kararlarında tabi ki yansıyan sonuçları var. Ancak bunlar süratle değişebilir. Her şeyin temelinde para ve ekonomi olduğu için bu operatörlerin hepsi ilk fırsatta uçaklarının burunlarını yine ülkemize çevireceklerdir” dedi.

-“TURİZM KAPI ARKASINDA İFA EDİLMEZ”

Aşılamada sadece turizmcilerin değil toplum için zorunlu temaslı, öğretmenler, kargocular gibi mesleki gruplarda da geç kalınmışlık olduğunu dile getiren TÜRSAB Havayolu, Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar “Turizm kapı arkasında, masa başında ifa edilen bir sektör değildir. Gelen turistin ülkesinde bindiği uçaktan itibaren başlayan süreçte turizmin her kademesinin fiilen temasta olduğu bir sektördür.  Şimdi belki ‘Sadece turizm mi? Turizmci mi? ’ diye bir düşünce olabilir ama şunu bilmek gerekir. Turizm bu ülkenin cari açığının kapatılmasında tek başına yüzde 46 katkısı olan, TOBB verilerine göre 54 meslek grubunu doğrudan tetikleyen, ülkemize 35 Milyar dolar gelir getiren çok önemli bir sektördür. Şayet bu avantajı kullanacaksak bu sektörün ayakta kalarak sağlıklı bir şekilde hizmet etmesinin gerekleri de yerine getirilmelidir” diye konuştu.

-SARI MASKELER

Olcar konuya ilişkin “Sezonluk olarak oteller ve turistik tesislerde çalışanların aşılarının yapılıp yapılmadığı nasıl belirlenecek?” sorumuza ise şu sözlerle yanıt verdi: “Ne yazık ki bu konuda ilkel bir yol seçilerek Sarı Maskeler üzerinde ‘Rahat ol aşılıyım’ sloganı yazan maske takılması öngörülmüşse de özellikle turizmcilerden gelen tepkilerle bu konudaki tanıtım filmi dahi geri çekilmiştir. Bu son derece onur kırıcı proje için kim önerdi? kim kabul etti? kim reklamını yaptırdı soruları kimse tarafından üstlenilmese de şu anda Turizm adına karar verenlerin sahaları ne kadar tanıdıkları ne kadar iş bildikleri hakkında ne yazık ki çok önemli bir tespittir. Sorunun yanıtına gelince, sezonluk dahi olsa hizmet verecek personelin aşı sürecinin dijital olarak izlenebildiği bir altyapıya sahibiz bunun sorun olacağını tahmin etmiyorum.”

-TURİSTTEN ÇOK HİZMET VEREN TEHDİT ALTINDA

Aşı yapılmamış personel çalıştırılması ihtimalinin göz önüne alınması durumunda ilgili kurumların bir planlamasının olup olmadığına dair ise Olcar “Böyle bir olumsuz bir senaryo ancak temel kuralların atlanılması ve denetimlerin doğru yapılmamasından kaynaklanabilir.  Ne yazık ki ülke olarak kuralları pek sevmeyen, kuralları atlamanın marifet olduğunu düşünen bir toplum yapısına sahibiz. Tesis açısından bunların göz ardı edilmesi pek çok olumsuzluğa neden olabilir, mesela bir süre önce Alanya’da bir tesiste yapılan partilerin basına yansımasında görüldüğü üzere bazı tesisler sözde aldıkları Güvenli Turizm Sertifikalarını bir süs olarak almış oldukları ortadadır. Peki bu sertifika nasıl veriliyor? Verildiyse nasıl kontrol ediliyor? Yoksa bu sertifikalara da ülkemizde yine pek çok para vererek belge alma ve gelir sağlama aracı olarak mı öngörülmektedir? Tüm bu sorular cevapsızken sorunuza atfen personel nezdinde covid + çıkmasının daha hafif bir itibar meselesi olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki aşılı /aşısız gelen turistin karşısına nüfusunun sadece yüzde 12 si aşılanabilmiş bir toplum var. Bence Turistlerden çok hizmet verenler bir tehdit altındadır” yanıtını verdi.

Türkiye 2019 yılında 45 milyon 58 bin turist ağırlarken Rusya; 7 milyon 17 bin ile Almanya (2 milyon 562 bin) ve İngiltere’nin (5 milyon 27 bin) önünde zirvedeydi. Bu üç ülkeyi takip eden Bulgaristan (2 milyon 173 bin), İran (2 milyon 102 bin) ve Gürcistan’ın (1 milyon 995 bin) büyük ölçüde sınır ticareti yapan sınır ülkeleri olduğu dikkate alındığında zirvedeki üç ülkenin Türkiye turizminin taşıyıcı ülkeleri olduğu daha çok daha iyi anlaşılıyor.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

  1. Emrullah dedi ki:

    Duayen turizmci Sn. Olcar ile yapılan bu röportaj; Türkiye turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları açık ve net olarak ortaya koymaktadır.