mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
18,6382
EURO
19,6142
ALTIN
1.064,68
BIST
4.958,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
19°C
Mersin
19°C
Açık
Salı Az Bulutlu
17°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
18°C
resim yükle

MBB meclisinde şaşılacak işler

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı’ndan şaşılacak bir desteğe şahit olundu. Uzun zamandır Başkan Vahap Seçer’in borçlanma yetkisi isteğini farklı bahanelerle reddeden Cumhur İttifakı üyeleri, bu kez yapılan hizmetlere de teşekkür ederek 310 milyon TL’lik yetki talebini onayladı.

MBB meclisinde şaşılacak işler

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Haziran ayı 2. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen 13, idareden gelen 6 olmak üzere toplam 19 madde görüşüldü. Meclis’te 310 milyon TL’lik kredi kullanma ve borçlanma konusu oy birliği ile kabul edildi. Başkan Seçer, “Çok teşekkür ediyoruz hem komisyonumuza hem Meclisimize” dedi.

310 MİLYON TL’LİK BORÇLANMA YETKİSİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE KABUL EDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Birleşimi’nde, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310.000.000 TL (Üç yüz on milyon) kredi kullanma ve Büyükşehir Belediyesi adına borçlanma konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili madde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Komisyondan gelen raporun oylanmasından önce söz alan AKP’li meclis üyesi İsmail Yerlikaya “Kamuoyunda sanki Cumhur İttifakı borçlanmayla ilgili hep belediyenin önünü tıkıyormuş gibi bir algı vardı burada en azından bazılarını belirterek bu algının doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Yapılan hizmetleri gördüğümüz zaman çok daha rahat oluyoruz meclis üyesi olarak. Bunu metronun ilk borçlanmasını verdiğimizde de söylemiştik. En azından bir başlanılsın, biraz ilerlensin daha rahat destek verebiliriz demiştik. Şimdi 3. Çevreyolundan geçen vatandaşlar görüyordur. Gerçekten keyifli güzel bir yol oldu. Araç kullananlarda bunu hissediyor. Nitelikli bir yol oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Böyle kaliteli işler istiyoruz. Böyle olduğu zaman bizde rahat bir şekilde bu yetkiyi verebiliriz” diye konuştu.

Yerlikaya’nın kamuoyunda yer alan, Cumhur İttifakı’nın borçlanma konusunda Büyükşehir’in önünü tıkıyor algısının var olduğunu ve bunun yanlış olduğunu söylemesi üzerine Başkan Seçer, “Ancak Sayın Yerlikaya’nın değerlendirmelerine ilişkin de mutlaka ben de bir şeyler söylemek isterim. ‘Toplumda engelleme algısı var, bu yanlış bir algı, bunu da belirtelim, altını çizelim’ yaklaşımını doğru bulmuyorum açıkçası. Neden? 3 yıllık çalışma süremize baktığınız zaman, şu ana kadar Meclis’e getirdiğimiz borçlanma taleplerinden 2019 yılında 164 milyon lira borçlanabildiğimizi görebilirsiniz. Ayrıca geçen yıl 2021 yılında, yılın bitmesine bir hafta kala, mahkeme kararı sonucunda aldığımız borçlanma yetkisinin, 261 milyon liralık borçlanma yetkisinin ancak 20 milyon TL’sini kullanabilmiştik. Çünkü bankalar bizden, ya İller Bankası Teminat Mektubu istedi ya çok yüksek faiz istedi. Biz de tabi ki yüksek faizi elimizin tersiyle iteriz. Yani biz müflis tüccar değiliz. Mersin Büyükşehir Belediyesi müflis tüccar değildir. Uygun olduğu şartlarda kredi kullanır Mersin Büyükşehir Belediyesi. Ona göre planlamasını yapar. Onun içindir ki, bütçe sunumlarında dikkat edin, bizim bütçe hem gelir hem gider gerçekleşme oranı yüzde 100’e yakındır. Biz hayali bir iş yapmayız” dedi.

“MBB MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMIŞ TÜRKİYE’DEKİ ÖRNEK GÖSTERİLECEK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDEN BİR TANESİDİR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesi olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Hani siz şu anda 310 milyon lira Meclis olarak bize borçlanma yetkisini verirseniz, biz bunu haraç mezat faizi, opsiyonu, vadesi ne olursa olsun, batan geminin malları deyip almayız, öyle bir derdimiz yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesidir. Bir kere bunu bilelim. Belediyemiz değerlidir, Belediyemiz çok önemlidir. 2020 yılında 250 milyon lira talebimiz oldu. O zaman Meclis uygun görmedi. Daha sonra 265 milyon lira talebimiz oldu, yine uygun görmedi. Ve bu paraları kullanamadık. Bunun toplamda 515 milyon lira talep olduğunu belirtmek isterim. Ancak bunun 20 milyon lirasını kullanabildik. O da mahkeme kararıyla elde ettiğimiz yetkiyle. Ve 500 milyon lira gibi bir rakamı kullanamadık. Keşke şu anda komisyonda bize gösterilen anlayış, o tarihlerde gösterilseydi. Şu anda elimde rakamlar var. Bitüm fiyatlarından demir fiyatlarına, mazot fiyatlarına gerçekten çok dramatik artışlar. Biz birçok imalatı bugün bunun 3 katı, yani 1,5 milyar liraya yapacağız imalat işte o zaman belki bu 500 milyon lirayla çözecektik. Bizim itirazımız bunaydı. Diğer taraftan bitüm için Teminat Mektubu katkınız oldu. Çok teşekkür ediyoruz ama biz Teminat Mektubu alamadık. Bakın biz Teminat Mektubu alamadık. Biz İller Bankası’ndan sadece 10 milyon TL, 1 yıllık 2019 yılında yanlış hatırlamıyorsam 10 milyon TL bir Teminat Mektubu kullanabildik ama diğerini kullanamadık. Hatta geçen yıl son aya kadar ‘vereceğiz, vereceğiz, vereceğiz’ diye bekletildi, verilmedi. Bunun bilinmesi açısından anlatıyorum. Bir tartışma açmak niyetinde değilim Sayın Yerlikaya onu söyleyeyim” diye konuştu.

“BİZ DOĞRU ZAMANDA DOĞRU İŞLER YAPTIK”

Otobüs alımı konusunda verilen desteği anımsatarak teşekkür eden Başkan Seçer, “Otobüs alımına destek verdiniz, o zaman da söylüyorum; teşekkür ediyoruz. Bizim 2029’a kadar otobüs ihtiyacımız yok. Biliyorsunuz bir 87’lik parti geldi, bir 67’lik parti geldi. Yani toplam 154 otobüs şu anda vatandaşlarımızın hizmetinde. Bu sizin de desteğinizle IBRD Kredisi için aldığım yetkiyi Temmuz ayında gelecek olan 34’ü körüklü 118 otobüs için kullandım ve bu bir hibe kredisiydi. 22 milyon avro aldık. Bunun 7 milyonu hibe. Finans masrafları, faizi vesaire 18 milyon ödeyeceğiz. Yani yine 5 milyon avro bugünkü döviz kuru ile yaklaşık olarak 100 milyon lira civarında bir hibe ile biz bunları aldık. Ve 10 yılda ödeyeceğiz. Bu Belediyemize sağladığımız önemli bir avantajdır. Bakın daha önce aldığımız otobüsler şu anda seferlere başlattığımız 154 otobüsü 48 ay vadeli aldık. Emin olun şu anda 3 katı fiyatına ancak alabilirsiniz. Biz doğru zamanda doğru işler yaptık. İşte o zaman bu 500 milyon lira gibi bir borçlanma yetkisi tarafıma verilseydi, yine Mersin Belediyesi kazanacaktı. Dolayısıyla Mersin kazanacaktı. Bizim itirazımız bunadır Sayın Yerlikaya. Diğer taraftan geçen Ağustos ayında, yani 2 ay sonra 1 yılını dolduracak, 10 ay önce, şu anda öz kaynaklarımızla finanse ettiğimiz Metro için sizden yetki aldık; 900 milyon TL ilk dilimi. Şu ana kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onayı gelmediği için bir kuruş dahi borçlanamadık biz. Kendi öz kaynağımızdan ödüyoruz ve inşaat devam ediyor, devam edecek. Biz ona göre dengelerimizi sağlayacağız ama önümüz açılsa daha hızlı bu hizmetleri veririz. Metro daha çabuk hizmete girer. Daha ucuz maliyetlerle girer. Şimdi tamam. 2021 yılında bunun ihalesi tamamlandı ama gelişen şartlar, fiyat farkları; yasayla fiyat farkı da veriyoruz müteahhitlere; bizim maliyetlerimizi artıyor. Biz o zaman bunları gerçekleştirmiş olsaydık çok daha avantajlı olabilirdik” ifadelerini kullandı.

“İLLER BANKASI’NI HERKES TAKİP ETSİN”

Borçlanma noktasında Meclis’ten onay alsalar dahi İller Bankası’nın teminat mektubu istediğini belirten Başkan Seçer, daha önce yaşanan süreçleri anlatarak, “Şimdi yine aynı durumla karşı karşıyayız. Bunun altını karakalemle çiziyorum. Bunu lütfen takip edin. Vatandaşlarımız da takip etsin. Birbirimizle yarış yapmak, kolunu bükmek, birbirimizin arkasına dolanmak derdinde değiliz. Birbirimizi tuş etmek, halk karşısında mahcup etmek derdinde değiliz.  Biz samimi olarak memlekete hizmet etmek istiyoruz. Şu anda sizden, komisyondan olumlu rapor geldi. Umut ediyorum yüce Meclis’te bu konuda bize destek verir, borçlanma yetkisini alabilirim ama bir sonraki adımı da bankalar; ya iller bankası teminat mektubu verin diyor; bakın İller Bankası dediğiniz belediyelerden kesintiler yapan bir kurumdur, kamu kurumudur, var olma nedeni belediyelerdir. Biz de bir belediyeyiz ve bizim paramız oradan geliyor. Oradan geliyor paramız. Yani paramız orada. Biz istesek de aldığımız kredileri, kullandığımız teminat mektuplarını ödememezlik yapamayız çünkü para ellerinde, keser, hemen keser. Bu şekilde bir çalışma prensibi var. Ona rağmen biz mektup alamadık. Bundan sonra umut ediyorum 310 milyon lira kredi kullanmaya çıktığımız zaman bankalarla da rahat bir pazarlık şansımız olsun, çünkü faiz pazarlığı yapıyorsunuz; biz iller Bankası’ndan teminat mektubu alabiliriz. Sizler de takip edin, yurttaşlarımız da takip etsin. O zaman hem biz daha rahat denetlenmiş oluruz. Ne yaptığımızı da siz de göz önünde görmüş olursunuz” dedi.

“BİZ HİÇBİR DELİKLİ KURUŞUMUZU İSRAF ETMEYİZ, BU KONUDA ÇOK DİKKATLİYİZ”

AKP’li İsmail Yerlikaya’dan gelen asfalt kalitesi üzerine teşekkürü de değerlendiren Başkan Seçer şunları söyledi: “Sayın Yerlikaya’ya teşekkür ediyoruz yol yapım kalitemizle ilgili bizi de mutlu eden sözler söyledi. Şu anda Anamur seyahatimizde akşam oradaki İskele Caddesi’nin yapımını tamamladık. Orada işimiz çok 19 Mayıs Caddesi var, Ahmet Yesevi var, birçok cadde var. Mareşal Fevzi Çakmak şu anda yaptığımız, çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda gerçekten çok büyük paralar ödediğimiz için bu kaynakları israf etmemek için her birimiz, hepimiz yaptığımız işlerin kaliteli olması çabası içerisindeyiz. Diğer taraftan 34. Cadde ve Mimar Sinan Caddesi’nde dediniz; bakın biz şöyle yapıyoruz İsmail Bey; haklısınız neden çok güzel bir kaldırımı biz kıralım, bozalım, tekrar yapalım. Böyle bir mantık yok. Bizim kadromuz da son derece bu konuda iyi. Siz söylediniz; ‘asfaltlar çok kaliteli oluyor’ dediniz. Demek ki biz bazı yerlerde zorunluluktan yapıyoruz. Bir; daha önce engelli yurttaşlarımız için parkeler döşenmiş, engelli yurttaşlarımızın yürüyebileceği. İki; engelli yurttaşlarımızın tekerlekli araçlarının inip çıkabileceği rahatlıkta değil, ya da biliyorsunuz biz yenilediğimiz caddelerde; 2. Çevre Yolu örneğidir az önce söylediniz; daha önce belli bir prensiple yapılmış, böyle tahayyül edilmiş, böyle çizilmiş, projelendirilmiş gereksiz geniş kaldırımlar ya da refüjler yapılmış. Biz onları güncelliyoruz. Bisiklet yolu geçirebilecek şekilde yapıyoruz. Onun için de bu tip; maalesef belki de tepki alıyoruz ama; geleceğe dair önemli çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum ama herkes rahat olsun. Hani yapboz belediyecilikte çok eleştirilen bir konudur. Vatandaşlarımız bu konuda da yerden göre kadar haklıdır.  Müsterih olsunlar. Asla biz hiçbir delikli kuruşumuzu israf etmeyiz, bu konuda çok dikkatliyiz.”

Konuşmaların ardından ilgili madde oy birliği ile kabul edildi. Başkan Seçer, “Çok teşekkür ediyoruz hem komisyonumuza hem Meclisimize” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.