mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
9,2220
EURO
10,7186
ALTIN
524,31
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
28°C
Mersin
28°C
Az Bulutlu
Cumartesi Çok Bulutlu
27°C
Pazar Çok Bulutlu
26°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
27°C
Salı Gök Gürültülü
26°C

“KOLAYLIK BEKLERKEN VERGİ ZAMMI GELDİ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, son zamanlarda sıkça dillendirilen kentin Ankara’dan yönetilmeye çalışıldığı söylemleri ve vergi zamlarına dair yazılı bir açıklama yaptı. Yerel yönetimlere ilişkin olarak, kamunun yerelin ortak kararlarına destek olması gerektiğini belirten Kızıltan vergi zamlarına ilişkin olarak ise “ ‘Eğer denetleyemiyorsam ben de herkesten daha çok alırım’ mantığı doğru değil. Özellikle, ranttan vergi alınmazken, tüm verginin üretenden alınması doğru değil” dedi.

“KOLAYLIK BEKLERKEN VERGİ ZAMMI GELDİ”

Yazılı bir açıklama yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, kamunun kentlerin kendi planlarını yapmasında yol açan, kolaylaştıran, yerelin ortak kararlarına makro düzeyde ülke planlarına uygun olarak destek veren taraf olması gerektiğini söyledi.

 Mersin’in kendisine biçilen elbiselere sığmadığını savunan Kızıltan “Özellikle buna bir de yatırımlardaki plansızlık eklenince, Mersin potansiyellerini ekonomiye ve kalkınmasına yansıtan bir kent olmaktan uzaklaşıyor. Biz kentlerin kendi planlamalarını kendilerinin yapması gerektiğini düşünüyoruz. Kamu bu noktada yol açan, kolaylaştıran olmalıdır. Yerelin ortak kararlarına makro düzeyde ülke planlarına uygun olarak destek veren olmalıdır” dedi.

Bu planlı ekonomi vizyonuna uygun olarak, ‘Değişen dünya koşullarında Mersin’de potansiyel yatırım alanlarının belirlenmesine’ yönelik bir proje içinde olduklarını ifade eden Kızıltan “Bunu geniş katılımlı bir çalıştayla başlatma niyetindeyiz. Kentin ortak aklının olmadığı hiçbir plan ve projenin kente yararı olacağına inanmıyoruz. Bu noktada kentin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarını kapsayan çalışma gruplarının oluşturulacağı, yerelin ortak sesi ve kararı olacak bir yatırım planlaması projesinden bahsediyoruz. Bu proje, Mersin’i Mersinlilerin planlayacağı bir çalışma olacak. Tarım ve gıdanın, lojistiğin, pandemi ile daha da önem kazanan sağlık sektörünün, e-ticaretin, çevre, enerji, yazılım ve yeni alt sektörlerin yatırım planlarından bahsediyoruz. Sanayide montajdan çıkıp, katma değerli, yüksek teknolojili bir entegrasyondan bahsediyoruz” dedi.

Söz konusu projede en büyük destekçilerinin sivil toplum kuruluşlarının olacağını belirten Kızıltan, “MTSO olarak kentimizin gönüllüleri olarak gördüğümüz SİAD’ları, tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını önemsiyor ve bu projemizin ayrılmaz parçaları olarak görüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana kentin Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer yerel dinamikleriyle uyum içinde olduk. Biz ancak böylesi bir uyumla kentin gerçek kalkınmayı başaracağına inanıyoruz. Bu anlamda Mersin’de bulunan ve birer Mersin gönüllüsü olarak çalışan, Mersin’in derdiyle dertlenen, yüreği Mersin için atan, Mersin için projeler üreten tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını, tüm başkan ve üyelerini kutluyoruz. Bundan sonra sivil toplum kuruluşları ile çok daha sık bir araya geleceğiz, çok daha fazla şey üreteceğiz. Sivil Toplum Kuruluşları birbirinin rakibi değil, destekçisi ve ortağı olacaklar” ifadelerini kullandı.

MTSO olarak bir yandan kent adına makro projelere odaklanırken, bir yandan da pandemi sürecinde işletmelerin yanında olmaya, onların tüm sorunlarının çözümü için aracı olmaya devam ettiklerine dikkat çeken Kızıltan, pandemi ilanından bu yana Oda Meclisi ve MTSO Meslek Komitelerinin çevrim içi toplantılarla çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini kaydetti.

-“ÜRETENİN CEZALANDIRILDIĞI BİR EKONOMİ SÜRDÜRÜLEMEZ”

Bu toplantılarda alınan kararların, tespit edilen sorunların ve önerilen çözümlerin pandemi boyunca kamunun aldığı önlemlerin temelini oluşturduğuna vurgu yapan Kızıltan “MTSO olarak bugün de önemli bir sorunu gündeme alıp taşımak isteriz. Vergi artırımı ile ilgili yapılan açıklamalar, reform paketlerinden iş dünyasına kolaylık beklerken çıkan vergi zamları ne yazık ki iş dünyasını daha da karamsar bir hale sokmuştur. Artan dolaylı vergiler ve vergi zamları kamunun derdine deva olacak bir rakam değildir ama üreten, istihdam yaratan iş dünyasına ciddi zarar verecek boyuttadır. Biz iş dünyası olarak her zaman şunu savunduk: Vergi kazanandan ve makul oranda alınır. ‘Eğer denetleyemiyorsam ben de herkesten daha çok alırım’ mantığı doğru değil. Özellikle, ranttan vergi alınmazken, tüm verginin üretenden alınması doğru değil. Rantın ödüllendirildiği, üretenin cezalandırıldığı bir ekonomi sürdürülemez” diyerek vergi zamlarına karşı olduklarını bildirdi.

-“SİHİRLİ DEĞNEKLER ARAMAYA GEREK YOK”

Rant ve yasa dışı yollarla para kazananların önüne geçilmesinin zorunluğu olduğunun altını çizdiği açıklamasında Kızıltan “Bu, alın teri ile üreten, çalışan işletmelerimize bir haksızlıktır. Devletin kadrolarının titizlikle çalışarak ortaya çıkardığı yolsuzluklar, usulsüzlükler, yasa dışı yollarla yapılan işler cezai sonuca bağlanmalı, üstünün örtülmesine izin verilmemelidir. Ekonomimize büyük zarar veren bu usulsüzlüklerin cezası caydırıcı olmalıdır. Eğer bir rant yaratılacaksa, üretime, ekonomiye katma değer yaratacak alanlarda rant yaratılmalıdır. Sermaye sahiplerini, üretime dahil edecek yollara destek verilmelidir. 80 milyonu aşan Türkiye’nin, nüfusunun yarısını 30 yaş ve altı genç bir nüfusun oluşturduğu Türkiye’nin, üretmeden bir yere varabilmesi mümkün değildir. Mucizevi şeyler, sihirli değnekler aramaya gerek yok. Planlı bir ekonomi, üretimi ülkenin başat konusu yapan bir vizyon, bilimsel eğitimi merkeze alan bir ülke ve hepsinin üst çatısı olan evrensel hukuku, hukukun üstünlüğünü, kaliteli demokrasiyi tesis edebilmiş bir ülke… İşte en kısa sürede yapılması gereken şeyler” dedi.

 “GÜVEN OLMAZSA YATIRIM OLMAZ”
Açıklamasının sonunda “Türkiye ancak siyaset üstü davranarak, ülkenin temel konularını basit siyasi kavgalara alet etmeden çözmek zorundadır” diyen Kızıltan “Dünya pandemi ile yeni bir döneme giriyor. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir döneme giriyoruz. Zengin ülkelerin daha da zenginleştiği, fakir ülkelerin daha da fakirleştiği, uçurumların arttığı bir dünyada nerede yer alacağımızı bugün yapacaklarımız belirleyecektir. Bu anlamda toplumun her kesimine kulak verilmesi bunun ilk adımıdır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.