mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
30°C
Mersin
30°C
Açık
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
resim yükle

BORÇLANMA YİNE CUMHUR İTTİFAKINA TAKILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 265 milyon liralık borçlanma talebi, Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerinin oylarıyla bir kez daha reddedildi. Başkan Seçer, bu duruma üzüldüğünü belirterek, “Belediyeme mal ve hizmet satan esnafın da üzülmesi lazım. Çok daha seri ödemeler yapma imkanımız vardı ama belki biraz sıkışacağız. Biraz onların affına sığınacağız. Onlar biraz bizden anlayışla paralarını biraz gecikerek alacaklar ama bu tekeri, bu çarkı döndüreceğiz. Mersin halkı merak etmesin” diye konuştu.

BORÇLANMA YİNE CUMHUR İTTİFAKINA TAKILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantının en önemli gündem başlığını 265 milyon liralık borçlanma yetkisi talebi oluşturdu. Borçlanma talebinin Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyeleri tarafından bir kez daha reddedilmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, “Tabi buna Başkan olarak üzüldüm. Belediyeme mal ve hizmet satan esnafın da üzülmesi lazım” dedi. Çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini vurgulayan Seçer, “Bu tekeri, bu çarkı döndüreceğiz. Mersin halkı merak etmesin” diye konuştu.

“BİZ ŞU ANDA 265 MİLYON TL SİZDEN BORÇLANMA YETKİSİ İSTİYORUZ”

Meclis gündemine getirilen ve Cumhur İttifakı’na mensup komisyon üyelerinin oy çokluğuyla reddedilen 265 milyon liralık bütçe denkliği için istenilen borçlanma talebi hakkında konuşan Başkan Seçer, “Borçlanma konusu talebi ilgili komisyon tarafından reddedildi. 265 milyon TL. Bu bizim bütçede borçlanma kalemi içerisinde olan. Neden 265 milyon? Ki bunun da biz 193 milyon 224 bin 291 lirasını kullanabileceğiz. Biz bütçe kabul edilirken, bütçe denkliği için oraya borçlanma kalemi olarak koymuşuz” dedi.

Bu yıl toplamda borçlanabilecekleri rakamın 1 milyar 233 milyon 555 bin TL olduğunu söyleyen Seçer, “Bunun belirli bir miktarı, Meclis kararıyla 193 milyonluk kısmı. Diğer kalan kısmı da bakanlık izniyle olacak. Biz şu anda 265 milyon TL sizden borçlanma yetkisi istiyoruz. Dediğim gibi bunun 193’ünü, eğer bu yetkiyi verirse bu yüce Meclis, bankalardan kullanabileceğim. Ancak benim daha 968 milyon 555 bin TL ‘lik bakanlık iznine tabi borçlanma hakkım olacak. Hesaplama şeklini biliyorsunuz 2020 yılı için gerçekleşen gelir bütçesi üzerinden bir hesaplama tekniği var. Öyle 1 milyar 233 milyon rakam elde edildi. Biraz sonra idareden gelen konular bölümünde de 900 milyon TL’lik bir dış borçlanma yetkisini komisyona sevk edeceğiz. Bu da yapım ihalesi çıktığımız raylı sistem inşaatı ile ilgili borçlanma yetkisi olacak. Onu da gelecek Ağustos ayı yapacağımız birleşimlerde zaten görüşeceğiz. Komisyon da o güne kadar kararını verecektir. Müspet ya da menfi” diye konuştu.

“TOPLAMDA 1 MİLYAR 396 MİLYON LİRA BENİM 2021 YILI İÇERİSİNDE PROJE MALİYETİM VAR”

Birçok kez Meclis üyelerini neden borçlanma istedikleri konusunda ayrıntılı biçimde bilgilendirdiğini hatırlatan Seçer, şunları söyledi: “Bu konuda defaatle burada sunum yaptım. Sadece borçlanma talebi ile ilgili değil; faaliyet raporu, bütçe görüşmelerinde gelecek yıla ait yapacağımız projeksiyonlar, zaman zaman burada yine yansıttığımız çalışmalar, her şeyin özeti. ‘Bu 265 milyon TL nedir?’ sorusuna tek bir cevapla ben yanıt vermek isterim. Bütçe yaptım, yatırım programımı uygulamak için. Yapacağım bütçe içerisindeki harcamalara karşı gelir kalemine koydum. Bütçe açığını ortadan kaldıracak borçlanma kalemine koydum. Size bütçeyi denkleştirdim. Ben bunu 2021 yılı içerisinde yapacağım, dedim. Ne yapacağım dedim? Dedim ki, 56 milyon TL’lik sosyal yardım yapacağım. Şu anda da 12 milyon bütçe artırdım, 68 milyon TL’ye çıkardım. Dedim ki, 540 milyon TL’lik yol bakım ve onarım çalışmasını yapacağım. Şu anda da 166 milyon TL’sini fiili olarak harcamışım. Bunu ödemişim. Demişim ki, Engelliler ve Sağlık Dairesi’ne 3 milyon TL harcayacağım, Ulaşım’a 286 milyon TL, Park ve Bahçeler’e 104 milyon TL harcayacağım, Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri’ne 24 milyon TL harcayacağım. Bu böyle gidiyor ve bu şekilde devam ediyor. Fen İşleri’nin, Kadın Dairesi’nin… Toplamda 1 milyar 396 milyon TL benim 2021 yılı içerisinde proje maliyetim var. Bunları da yapıyorum.”

“ŞU ANDA 600 MİLYON TL EMANETLERDE PARA BİRİKMİŞ”

Yapılan ve yapılacak olan proje ve maliyetlere örnekler vererek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer,  şöyle devam etti: “Şu ana kadar 2021 yılı içerisinde bu yol asfalt bütçesinde yer alan, yani 540 milyon TL içerisinde ki 166 milyonu şu anda harcanmış. 223 bin ton asfalt kullanmış ve kullanmaya devam edeceğim. Kalan aylar içerisinde 277 bin ton daha kullanacağım. Yani 44 milyon 741 bin TL’lik kullanmışım ve daha 50 milyon TL’lik asfalt kullanmaya ihtiyacım var. 188 bin metrekare kaldırım imalatı yapmışım. 22,5 milyon TL para harcamışım, buna da daha 20 milyon TL para harcamam lazım. Yine 652 kilometre sathi asfalt kaplaması yapacağım bundan sonra. Bunun parasal tutarı 72 milyon TL. Zaten ben bugüne kadar yaklaşık 60 milyon TL sathi asfalt kaplaması işlemi yapmışım. Bunu çoğaltabiliriz. Sevgi Katlı Kavşağı’nı yapmışım, 44 milyon 694 bin TL. Şu anda Göçmen Katlı Kavşağı’nı yapacağım. Bu yıl içerisinde bitecek. Hal Katlı Kavşağı’na başlayacağım. Belki de bu yıl içerisinde bitireceğim. Bunlar benim yatırım programımda var. Yine 15 kilometre yeni yol açacağım. Şu ana kadar da 9 kilometre yeni yol açmışım. 4. Çevre Yolu’nu açmışım. Birçok noktada yeni yollar açmışım. Tarsus’ta 2 tane katlı kavşak yapacağım. Yine bu program içerisinde var. Yine hammadde alımları yapacağım. Bitüm alımları yapacağım. Yani Fen İşleri için, Yol Asfalt için malzeme alımı yapacağım. Şimdi ben size daha nasıl izah edebilirim? Şu anda 600 milyon TL emanetlerde para birikmiş. Emanetlerde para birikme ne demek? Esnafın benden alacağıdır, müteahhittin benden alacağıdır. Gelir kalemim belli, gider kalemim belli. 2020 yılı içerisinde Kasım ayında bütçede belirtmiştim. Gelir kalemim. Gelir bütçem bu olacak, masraflarım bu olacak, açığım bu olacak, borçlanma kalemim bu olacak.”

“BİR KERE ÖNCE KENDİME HESAP VEREMEM”

MESKİ’ye 77 milyon TL borçlanma yetkisi aldığını ancak şu ana kadar 1 lira dahi borçlanamadığını dile getiren Başkan Seçer, “Nedenini söyleyeyim. Borçlanma öyle boyacı küpü değil; batır çıkar. Siz esnaf adamlarsınız, bilmeniz lazım. Dönem kötü. Parayı alacaksan sana faizi bindiriyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Pazarlık ediyorsun, zaman yitiriyorsun, alternatifler arıyorsun. Şimdi biz Metro ihalesine çıktık. Ben aslında finansman buldum ama semeri ile seksene patlıyor. Ben o parayı alamam ki. Bir kere önce kendime hesap veremem. Şu kadar libor altı faizle ben o parayı almam. Onun için şimdi tahvil satışı için sizden yetki alacağım. 900 milyon TL getireceğim. Daha mütevazı, daha hesaplı finansman maliyeti yakalamaya çalışıyorum. Be gözünü sevdiğim. Bu ay verme, geçen ay verme, Ağustos’ta verme; sen bana vereceksin Eylül, Ekim’de ise siyaseten bunu yapma. Ne beni kandırın, ne halkı kandırın. Yani bunu tırnak içerisinde söylüyorum. Ama maalesef bunu yapmayın. Bana demeyin: ‘Bunu anlatamıyorsunuz proje bazında.’ Bunu dediğiniz noktada günah işliyoruz yani. Yahu yapıyoruz, daha ne yapalım?” dedi.

“BEN BÜTÇE DENKLİĞİ İÇİN HAKKIM OLAN BORÇLANMA TALEBİMİ YİNELİYORUM”

Lamos Köprüsü’nün bitirilmeyi beklediğini sözlerine ekleyen Seçer, “10 milyon TL maliyeti var. Ben her bölgeye hizmet yapıyorum Fahrettin Bey. Ben o Lamos’a o köprüyü yapsam ne olurdu, yapmasam ne olurdu? Ama üreticinin ihtiyacı var diye Lamos’a ben o köprüyü yapıyorum. Şimdi yapmasam kim bana ne diyebilir? Ben Mergin‘i Erdemli’ye yapsam ne olur, yapmasam ne olur? Şu kadar milyon lira yaptım bitirdim. Bunların parasını kim ödeyecek? Bu belediye ödeyecek. Peki hesapsız, kitapsız bir iş mi yapıyoruz? Yahu bunlar kayıtlarda var. Ben ekstra 265 milyon lira bütçe denkliği üzerinde bir borcu istiyorum. 900 milyon lira raylı sistem için bir proje kredisi, onu proje olarak getiriyorum. Siz getiriyorsunuz yanlış bir kavram kullanıyorsunuz. Yahu ben bütçe denkliği için hakkım olan borçlanma talebimi yineliyorum. Bunun yetkisini istiyorum. Proje talebim 900 milyon lira onu getireceğim. Onu ayrı getireceğim yani. Dolayısıyla bana ‘kendinizi bize ifade edemiyorsunuz’ dediğiniz noktada beni üzersiniz ve bana da haksızlık  yapmış olursunuz” dedi.

Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesinin ‘borçlanma kalemi koyup koymamak sizin elinizde’ söylemi üzerine Başkan Seçer, “Bir düzeltme yapmam lazım. Tabii ki bütçeyi idareler yapar ama Meclis kabul eder. Zaten parlamentonun oluşması, halkın bütçe hakkının parlamentoya devretmesi ile başlar. Magna Carta ile başlar. Krala der ki; ‘kardeşim bütçeyi halk adına senin meclisin yapacak. Yani parlamenter sistemin zaten özü, ruhu bu. Şimdi idare hazırlar, der ki kardeşim ben bunu alacağım, bunu satacağım, bunu yapacağım, bu yatırımları yapacağım, siz de bunu kabul ettiniz. Efendim ‘bütçeye borçlanma kalemi koymamak sizin elinizde’. O zaman bütçe denkliği nasıl olacak? Bütçe denkliği olmasa ben bunu Meclis’e nasıl sunacağım? Burada teknik bir eksiklik var” diye konuştu.

“KUSURA BAKMAYIN BİZDE AHMAK-APTAL DEĞİLİZ”

Yönetim olarak her şeyin farkında olduklarını vurgulayan Seçer, “Buraya gelmeden gruplar toplanıyor, karar alıyor ve burada oyunuzun rengi olduğunun farkındayız. Yani çok özür dileyerek bunu söylemek zorundayım, biz de aptal değiliz, biz de ahmak değiliz ama neyin ne olduğunu halkın bilmesi açısından arkadaşlarım bu kadar ter döküyor. Yoksa emin olun bu oylamanın sonucunu biliyoruz, ne yazık ki biliyoruz. Keşke bunu bilmiyor olsaydık. Ben hep detaylı anlatıyorum. Sizler aslında gerçekten beni kalbinizle dinleseniz ikna olursunuz ama doğaldır sizin de gerekçeleriniz hazır. ‘Ne yapalım siyaset yapıyoruz. Grup kararı aldık. O şekilde geldik’ cevaplarıyla kendinizi kurtarıyorsunuz. Kusura bakmayın, burada bu cümleleri sarf etmek istemezdim ama siyasetin realitesi mi diyelim ya da arzu etmediğimiz bir durum mu diyelim, bu gerçek böyle” dedi.

“RED KARARINA ESNAFIN DA ÜZÜLMESİ LAZIM”

Meclis’te, borçlanma talebinin reddedilmesiyle ilgili komisyon raporu Cumhur İttifakı’na mensup üyelerin oylarıyla kabul edildi. Bunun üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Tabi buna Başkan olarak üzüldüm. Esnafın da üzülmesi lazım. Belediyeme mal ve hizmet satan esnafın da üzülmesi lazım. Çok daha seri ödemeler yapma imkanımız vardı ama belki biraz sıkışacağız. Biraz onların affına sığınacağız. Onlar biraz bizden anlayışla paralarını sürelerini biraz gecikerek alacaklar ama bu tekeri, bu çarkı döndüreceğiz. Mersin halkı merak etmesin. Her şeye rağmen biz yine Sayın Topkara’nın memleketinin ihtiyacı olan Lamos Köprüsü’nü de yapacağız. Sayın Tat’ın ilçesinin ihtiyacı olan mesire alanındaki köprüyü de katlı kavşağı da yapacağız. Anamur’daki iskele yolunu da yapacağız. Gülnar’daki, Mut’taki grup yollarının asfaltlamasını da yapacağız. Bozyazı’yı, Aydıncık’ı Silifke’yi, Erdemli’yi, Çamlıyayla’yı da her anlamda ihya etmek için gecemizi gündüzümüze katacağız. Ben takdiri yüce Mersin halkına bırakıyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.