mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
27,4983
EURO
28,8547
ALTIN
1.614,57
BIST
8.469,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
28°C
Mersin
28°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
29°C
Perşembe Açık
28°C
Cuma Açık
28°C
Cumartesi Açık
28°C
resim yükle

AKDENİZ’DE MOBBING İDDİASI

Disk Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Akdeniz Belediyesi’nde çalışan 3’ü kadın 10 işçinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine, yasal bir engel olmamasına rağmen mesai dışında siyasi parti ve sendika faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle mobbing’e maruz bırakılarak temizlik işlerine görevlendirildiğini iddia etti.

AKDENİZ’DE MOBBING İDDİASI
17 Mart 2021 17:57
A+
A-

DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Akdeniz Belediyesi’nde mobbing‘e maruz kalarak temizlik işlerine görevlendirildiği iddia edilen Fatma Kılıç, Berivan Akın, Şükran Tamir ile Lokman Ateş ve sendika üyelerinin de katılımı ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika binasında gerçekleştirilen açıklamada “Akdeniz Belediyesi işçileri yalnız değildir”,”Zorbalar kalmaz gider” şeklinde pankart açıldı.

Sendika Başkanı Göksoy, AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın göreve geldiği günden beri işçi ile uğraştığını ve mobbing uyguladığını savundu. Gültak’ın haksız hukuksuz uygulamalarla kendisini yargı yerine koyduğunu anlatan Göksoy, “İşçileri asılsız, mesnetsiz suçlamalarla işten çıkarmaya zorladığı yetmiyormuş̧ gibi kayyum döneminde işten atılanları örgüt üyesi olarak suçlamayı da kendisine vazife edinmiştir. Akdeniz Belediyesi’nde çalışan işçiler sendika değiştirme tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır” dedi.

Geçmişte bazı arkadaşlarının mobbing nedeniyle işlerinden ayrılmak zorunda kalırken bazılarının işten atıldığını ifade eden Göksoy, ” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde billboardlarda ,sosyal medyada ‘Güçlü̈ kadın, güçlü̈ ülke ve güçlü̈ ekonomi̇ demektir’’, ‘’Kadına şiddete en ağır cezalar verı̇lmelı̇dı̇r.’’1 Gün değil 365 gün kadınlar günü̈ olmalı” şeklinde ilan veren Gültak, çelişkilerle dolu bu açıklamasının ardından; işçiler siyasi parti ve derneklerde üye ve yönetici olmasının önünde yasal bir engel yokken mesai dışında sendika, siyasi parti ve 8 Mart etkinliklerine katıldıkları için adeta cezalandırırcasına mobbing uygulayarak temizlik işlerine göndermiştir” şeklinde konuştu.

Belediyelerde işçilerin unvanlarına ve vasıflarına uygun değişiklikler yapılmasının normal olduğunu anlatan Göksoy, “Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne gitti diye, farklı siyasi partilerin ve sendika etkinliğine katıldı diye mobbing uygulanmaz” diye konuştu. Başkan Gültak’ı kendisini yargı ve yasa yerine koymakla suçlayan Göksay, idarenin bu tür uygulamalardan geri dönerek, işçilerin eski görev yerlerine atanmalarını istediklerini kaydetti.

-“DOĞURMASAYDIN, DOĞURURKEN BELEDİYEYE Mİ SORDUN”

Kadın ve Aile Hizmet Biriminde Çocuk Gelişim Uzmanı olarak çalışırken geçen hafta Çevre Korumaya süpürgeci olarak görevlendirildiğini anlatan Fatma Kılıç ise “Pazartesi görüştüğüm şirketin müdürü ve Çevre Koruma Müdürü’nün hakaretine uğradım. 7 aylık bir bebeğim olduğunu, istesem de mesainin 6 buçukta başlaması nedeniyle o işe gelemeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine “Doğurmasaydın, doğururken belediyeye mi sordun. Otur evinde bak gibi söylemlerle karşılaştım”  şeklinde konuştu.

-GÜLTAK “ZAMANLAMASI MANİDAR”

Öte yandan iddialar karşısında açıklama yapan Akdeniz belediye Başkanı M.Mustafa Gültak, personeli verimli olabilecekleri birimlerde görevlendirmenin öncelikli hedefleri olduğunu, DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şubesinin açıklamasının Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan gerginliğin ardından yapılmasının manidar olduğunu kaydetti.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yaptığı yazılı açıklamada, sendikal mücadeleye karşı olduğu, sendika temsilcileri ile sendikal çalışmaları engellemeye yönelik bir tutum içerisinde bulunduğu algısı oluşturulmaya çalışıldığını da ifade ederek “Sendikanın açıklamasında da yer aldığı üzere; devlet veya özel olsun; her kurumda olduğu gibi belediyemizde de farklı zamanlarda işçilerin unvan ve vasıflarına göre farklı görevlendirmeler yapılabilmektedir. Bizim öncelikli hedef ve amacımız, personellerimizi her zaman daha verimli olabilecekleri birim veya alanda görevlendirmektir. Şu çok açıktır ki; sendikanın bu açıklamasının, birkaç gün önce yapılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, işten çıkarmalar ile ilgili tartışmalar üzerine oluşan gerginliğin hemen ardından yapılması çok daha manidardır. Mersin Büyükşehir Belediyesi işçilerinin yetkili sendikası da yine DİSK Genel İş’tir. Yerel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık 20 aylık süreçte, Mersin Büyükşehir Belediyesinden bin ila 2 bin 500 arasında işçinin işinden çıkarıldığını da tüm Mersin bilmektedir. Hal böyleyken DİSK Genel İş Sendikası; Mersin Büyükşehir Belediyesinin işçilere dönük bu kıyımına, yüzlercesinin en uzak bölgelere sürgün edilmesine ve mobbinge uğramasına yönelik uygulamalarına neden sessiz kalmıştır?” dedi.

-“SADECE 1 İŞÇİ ÇIKARDIM”

Akdeniz Belediyesinde göreve geldiği günden bu yana sadece bir işçiyi işten çıkardığını dile getiren Gültak, “Bu konu her gündeme geldiğinde açıkladık, asla gizlemedik. Bunun sebebini de Mersin kamuoyu bilmektedir. Kendimizi yargının yerine asla koymadık. Yargı kararlarına direnmedik, mahkeme kararı ile dönen işçilerimizin de işlerine iadesini gerçekleştirdik. Görevi devraldığımızda ısrarla söylediğim üzere; ‘Herkesin farklı görüş ve düşüncesi elbette olabilir. Fakat belediye siyaset yeri değildir. İşçinin tek siyaseti ekmek mücadelesidir. İşimizi yapacağız. Siyaseti işimize karıştırmayacağız. Güler yüz ve özveriyle halkımıza, ilçemize ve kentimize hizmet vereceğiz’ dedik. Sözün özü; Mersin Büyükşehir Belediyesinde, ‘performans düşüklüğü’ gibi yoktan sebeplerle binlerce insan işinden edilmişken, yüzlercesi de sürgün ve mobbinge uğrarken; DİSK Genel İş Sendikasının, Akdeniz Belediyesini ve belediye başkanı olarak şahsımı hedef tahtasına koyması düşündürücüdür, maksatlıdır. Her şey gün gibi ortadayken Akdeniz Belediyemize ve şahsıma yönelik bu algı oluşturma ve çaresizce sergilenmek istenen karalama çabasını, değerli halkımızın takdiri ve değerlendirmesine bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.