mersinmersin'demeydanmeydana gelenmeydan okumakmersin büyükşehirmersin büyükşehir belediyesimersin büyükşehir belediyesi'ndeyenişehirmersin yenişehirmersin yenişehir belediyesiyenişehir'deakdenizmersin akdenizakdeniz belediyesiakdeniz'detoroslarmersin toroslartoroslar belediyesitoroslar'damezitlimersin mezitlimezitli belediyesimezitli'detarsustarsus belediyesitarsus'tamersin erdemlierdemli belediyesierdemli'demersin olaymersin kazamersin kavgamersin ekonomimersin ticaretmersin organizemersin sanayimersin limanımersin sağlıkmersin otomobilmersin eğitimmersin gündemimersin yerel habermersin yerel haberlermersin sporiçel idmanyurdumersin idmanyurdumersin futbolmersin fotoğraflarıenflasyonemeklilikötvdövizakpmersin akpchpmersin chpmhpmersin mhpiyi partimersin iyi partimersin siyasetvahap seçerm.mustafa gültakabdullah özyiğitatsız afşin yılmazneşet tarhanmersin sahilmersin marinamersin forum avmmersin pozcumersin üniversitesiüniversite caddesimersin trafikmersin emniyetmersin iş dünyasımersinli iş adamımersinli iş kadınımersin organize sanayi
DOLAR
17,9569
EURO
18,2550
ALTIN
1.026,03
BIST
2.857,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
31°C
Mersin
31°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C
Cuma Az Bulutlu
32°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

“PANDEMİ DEĞİL ALGI YÖNETİLİYOR”

“PANDEMİ DEĞİL ALGI YÖNETİLİYOR”

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı saran Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmeye başlanmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Bu süre içerisinde haberimizi yayına hazırlayana kadar süre içerisinde toplam 28 bin 965 kişi hayatını kaybetti.

Şimdiye kadar 2 milyon 769 bin kişinin yakalandığı korona virüsü nedeni ile ülkemizde yaklaşık 10 milyon kişi aşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri çeşitli platformlarda süreç içerisinde devletin tüm imkanları ile salgının bir an önce sona ermesi için çalıştıklarını ve Türkiye’nin bu süreci en iyi yöneten ülkelerden birisi olduğunu ifade ettiler.

Ancak özellikle geçtiğimiz 01 Mart 2021 tarihinde alınan kademeli normalleşme kararları kapsamında beyan edilen açıklamalar birçok kesimden farklı tepkilere yol açtı. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen’de alınan kararların yanlış olduğuna dikkat çekerek “Gelinen noktada pandemi değil algı yönetimi yapılıyor” dedi.

Pandemi sürecinde alınan kararları ve alınması gerektiğini düşündüğü kararları mersinmeydan.com’a değerlendiren Antmen, ülke genelinde toplam 28 binin üzerinde vefat olduğunu, Mersin’de de şimdiye kadar 9’u doktor olmak üzere 20 sağlık çalışanının vefat ettiğini ve bunların tümünün pandeminin iyi yönetilememesinden kaynaklandığını savundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Kasım ayı içerisinde aşıların 15 Aralık’ta geleceğine dair açıklama yaptığını ancak bu aşıların 1-2 Ocak tarihinde geldiğini söyleyen Antmen “Aşılama başladıktan sonra biz 2 doktor arkadaşımızı kaybettik. Eğer söz verilen tarihte gelebilseydi bu aşılar son 2 arkadaşımızı kaybetmeyecektik. Pandeminin ne kadar kötü yönetildiğinin, hükümet tarafından bakanlık tarafından en somut göstergeleridir” dedi.

Bilim Kurulu kararlarına dair eleştirilerini de ifade eden Antmen “Ben ortada alınan kararlara etkisi olan bir bilim kurulu olduğunu düşünmüyorum. 3 kişinin yan yana gelmesini, ya da bir lokantada 3-5 kişinin yemek yemesini, ya da Baro’nun genel kurul yapmasını, doğal olarak engelleyen bilim kurulu, AKP’nin binlerce kişi ile kongre yapmalarına, Cumhurbaşkanının deyimi ile lebalep salonlarda kongre yapmasına ses çıkarmıyor. Bilim kurulunun Karadeniz’de AKP’nin kongrelerinin ilk gösterildiği anda istifa etmemiş olmaları aslında onların bilim kurulu üyeliğine çok ciddi sıkıntı yaratmıştır. O nedenle 1 yıldır alınan karalarda çok ciddi bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Bilim kurulu niye var? Çünkü ileride pandeminin yönetilmesindeki bu başarısızlık, ortaya çıkacak. Bugün bakmayın siz, hükümetin, bakanlığın ‘Dünyanın pandemiyi en iyi yöneten ülkesiyiz’ demelerine, ‘Aşıda çok iyiyiz, ölüm vakalarında çok iyiyiz demelerine’ bakmayın. Türkiye’de istatistiki bilgiler hiç de öyle göstermiyor. Örneğin Türkiye’de şu ana kadar 13 milyon aşı temin edilebilindi. Bunun 10 milyonunu yaptık. Onunda 6 milyonu birinci dozda. Bu Türkiye’nin yüzde 10’u. İsrail nüfusunun yüzde 100’üne yakınını aşıladı. Amerika –ki sağlık sistemleri dünyanın en kötü sistemine örnek gösterilebilecek bir sistemdir-nüfusunun 3 katı aşıyı aldı ve şu anda da yapmaya devam ediyor. Biz 13 milyon aşı, Mart sonuna kadar 50 milyon doz aşı geleceği söylendi. Mayıs sonuna kadar 50 milyon kişinin çift doz aşı ile aşılanacağı söyleniyor. Martın 4’ünde daha öğretmenleri bile aşılamamışken, 65 yaş üstünün sadece yüzde 70’ini aşılayabildik” diye konuştu.

Aşılayamama konusunun sağlık sistemi ile çok alakası olmadığını, aşının olması halinde sağlık çalışanlarının günlük yaklaşık 500-600 bin insanı aşılayabileceklerini ifade eden Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen “Bizim öyle bir geleneğimiz var bizim. Koruyucu hekimlik konusunda her ne kadar son yıllarda bir çökme yaşanıyorsa da hala sürdürebildiğimiz bir geleneğimiz var. Ayrıca 65 yaş üstünün yüzde 70’lerde kalmasının temel nedeni aşıya karşı hala bir tereddütün olmasıdır. Yani benim bildiğim oldukça fazla insan sırası geldiği halde aşılanmıyor. Nedeni ise ‘Pandemi kötü yönetildi’ , ‘bu konuda da yalan söylüyorlardır’ diye güvenmiyor insanlar. Dolayısıyla; 1- pandemiyi iyi yönetemediler, 2-aşılamayı iyi yönetimiyorlar, 3- bu iki başarısızlığın olduğu bir ortamda şimdide önlemlerde gevşeme gibi bir şey çıkarttılar” şeklinde konuştu.

-“BAKAN AŞILANINCA TÜM ÖĞRETMENLER KORUNUYORSA ONU BİLMİYORUZ”

Milli eğitimin bir an önce yüz yüze başlaması gerektiğini kendilerinin de savunduğunu kaydeden Antmen, bunun için gerekli tedbirlerin ise alınmadığını savundu. Dünya genelinde 130 ülkede yüz yüze eğitimin sürdüğünü belirten Antmen “Bu ülkelerin çok çok önemli bir kısmının milli eğitimlerine yönelik bir pandemi planı var. Örneğin öğretmenlerin aşılanması, örneğin haftalık veya 10 günlük test programları var. Öğrenci, öğretmen veya çalışanların pcr testlerinin yapılması gibi. Hijyen konusunda maske konusunda mesafe konusunda eskisi gibi 40-50 kişilik sınıflarda ders yaparsanız bu pandemiyi tekrar hortlatmak demektir. Bu konularda önlemler alınması gerekir. Bu konularda öğretmen ve öğrencilere yönelik koruyucu tedbirler alınması gerekir. Bunların hiçbiri yok, öğretmenler şubat ayı içerisinde aşılanacaktı bakan öyle demişti, sonra özür diledi. Mart ayına geldik 1 tane bile öğretmen aşılanmış değil. Sadece bakan aşılandı. O da göstermelik olarak, bakan aşılanınca tüm öğretmenler korunuyorsa onu biz bilmiyoruz”  ifadelerini kullandı.

-“PANDEMİ YÖNETİLEMİYOR ALGI YÖNETİLİYOR

Tüm bunların bir bütün olarak değerlendirildiğinde açılım meselesinde çok ciddi bir sıkıntı olduğunu dile getiren Antmen “Okulları açmayın, lokantaları, kahveleri açmayın, esnafı zor durumda bırakın demiyoruz ancak, açılımdan önce alınması gereken önlemlerin hiçbirisi alınmıyor. Sadece söylemde esnafı şöyle destekledik, böyle destekledik diye sözler var. Esnafa soruyorsun hiçbirisi yok. Ayda 500-750 TL esnafı nasıl geçindirecek, nasıl çoluk çocuklarına bakacak. Yanlış hatırlamıyorsam 11 milyar TL civarında yardım yapılmış. Bunun çok önemli bir kısmı işsizlik fonundan aktarılan paralar, 2,5 milyar TL’si IBAN ile toplanan para, 4 milyar civarında da yardım yapmış hükümet. Bu bütçenin binde biri bile değil belki. Avrupa’da öyle değil ama. Avrupa bütçesinin çok çok önemli bir yüzdesini pandemi nedeni ile zarara uğrayan insanlara veriyor ya da mağdur olan esnafa, çalışamayanlara veriyor. Bizde sadece algı yönetimine yönelik sözler var. 1 yıldır söylediğimiz en önemli şeylerden birisi bu; pandemi yönetilemiyor algı yönetiliyor. 13 milyon dozdan sonra 1 aydır gelen aşı yok. 50 milyon doz Mart’ta temin edeceğiz söylemine nasıl inanalım ki. Bizde artık bakanlığın pandemi yönetimine güvenemiyoruz, doğal olarak vatandaşta güvenmiyor ve aşı tereddütü de bundan oluyor. Dolayısı ile ben 1 yılın böyle saçma sapan bir şekilde böyle heba edildiğini düşünüyorum” diye konuştu.

-YAPILMASI GEREKENLER

Yapılması gerekenler hakkında da görüşlerini açıklayan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen şunları kaydetti: “Öncelikle bilim kurulu tavsiye kurulu olmamalıdır. Gerçekten tarafsız bilim insanlarından oluşan, karar verici bir kurul olması gerekir.  Ardından bu ülkede Türk Tabipler Birliği gibi onlarca meslek odası, sağlık örgütü var. Sadece sağlıkçılarla da sınırlı kalmamalı. Bu mesele hep beraber yönetilebilecek ve altından ancak böyle kalkılabilinecek bir meseledir. İl pandemi kurulu toplanıyor güya. 2020 mart ayı içerisinde pandemi kurulu toplanma kararı alındı, mart ve nisan ayında 4 kere toplandı. Biz üyesi olduğumuz halde sadece Nisan ayında çağrıldık, öncesindeki 3 toplantıya çağrılmadık ve bize ‘biz topladık pandemi kurulunu, bunda sizin de adınız var buyurun imzalayın’ diye getirdiler. Bizde imzalamadık tabi. Nisan ayında çağırdılar sonra. Ardından ise geçtiğimiz Ocak ayına kadar bir daha pandemi kurulunu toplamadılar. Hıfzıssıhhayı da toplamıyorlar. Yaptıkları, bakanlıktan genelge geliyor valiliklere, sonra bizlere gelin imzalayın deniyor. Pandemi kurullarını da hıfzıssıhha kurullarını da bilim kurulları gibi görüyorlar. Pandemi başarılı olursa cumhurbaşkanı çıkacak ‘Ben, şahsım yendim pandemiyi’ diyecek ama başarısızlıkta ‘bilim, pandemi hıfzıssıhha kurullarına atacaklar sorumluluğu.”

-“İLLER ARASI TRAFİK OLMAMALI”

İllere özel önlemler alnarak 4 gruba ayırılmasını da değerlendiren Antmen, kendilerinin pandeminin başından beri bunu savunduklarını, illere hatta ilçelere özel tedbirler alınması gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. bunun yanı sıra iller arası trafiği ortadan kaldırmadan bu önlemlerin faydalı olacağının şüpheli olduğunu dile getiren Antmen “Özellikle kırmızı ve turuncu illere sarı ve mavi illerden geçişin olmaması lazım. Kırmızının birbirine de geçmemesi lazım. Bunlar çok çok önemlidir. 15 gün öncesinde toplam vaka sayısını 6 binlere düşürdük ama bugün 11 bin 500’lere çıktı. Bunun çoğu mutant virüs. Bu böyle sürekli bir yükseliş halinde olacak ve belki de 15-20 gün sonra sarı-turuncu olan pek çok il kırmızıya dönüşecek. Vatandaşa Cumhurbaşkanı, Bakan olarak neyi gösterirsen onu yapar, neyi söylersen değil. Bakan diyor ki ‘cenazelere 30 kişiden fazla kişi gitmeyin, şurada toplanmayın, burada toplanmayın’ diyor. Sonra da bilmem kimin cenazesinde yüzlerce binlerce kişi ile fotoğraf veriyor. Sonra özür diliyor ama vatandaş ‘Bana öyle diyorsun sende tam aksini yapıyorsan demek ki beni kandırmak için’ diye düşünür. Yani söylediklerinizle değil yaptıklarınızla örnek olursunuz. Bu açıdan hükümetin söyledikleri ile yaptıkları arasında bir paralellik olması lazım ki vatandaşta güven oluşsun ve o yapılanları o da yapsın. 1 yıllık sürecin verdiği rahatsızlıkların getirdiği bir sıkıntıda var. Bu nedenle vatandaşa çok çok iyi örnek olmanız halinde vatandaş sizin söylediklerinizi yapabilir. Burada idarecilerin yapacağı, atacağı her bir adım örnek olmalı ve bilim ışığında yapılmalı. Yani sen bilimden 10 saparsan vatandaş 20 sapar. O nedenle suçu vatandaşa atmanın işin en kolayı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 KAHVECİLER “VİRÜS PAZARDA, AVM’DE YOK KAHVEDE Mİ VAR?”

Son olarak alınan önlemlerin pandemiye değil ekonomiye karşı alındığını iddia eden Antmen sözlerini şöyle tamamladı: “Önlem diye bir şey var, hükümet neye karşı önlem alıyor orası soru işareti. Önlemi pandemiye karşıya mı yoksa ekonomik nedenlerle mi alıyor. Burası çok önemli. 1 Martta alınan önlemlerin gevşetilmesi tüm samimiyetimle söylüyorum ki ekonomik nedenlerle yapılmıştır ve önümüz yaz olduğu için turizme yönelik kararlardır. Bunun başka bir izah tarzı yok. Evet önlem alıyorsunuz ama pandemiye mi, ekonomiye mi turizme mi yoksa halkın sağlığına mı burası önemlidir. Bunlar halkın sağlığı ile pandemi ile ilgili önlemler değil. Yoksa akşam saat 9’a kadar her şeyin tamamen serbest olduğu mavi illerde 9’dan sonra neyi kısıtlıyorlar anlamıyorum. Burada bilim kurulunun inisiyatif alması lazım. Bana inisiyatif vermiyorsan, yapmıyorum kardeşim bu işi demesi lazım. Herhalde bilim kurulu toplanmadan önce şunları tavsiye edin diye tüyo veriyorlar bilim kuruluna.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.